„Az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok korábban úgy nyilatkozott, hogy nem rendelkezik információval erről a katonáról. Elvesztettük a kapcsolatot csapataink egyikével, amely ott harcolt, ahol a katona eltűnt, és lehetséges, hogy harcosaink meghaltak, csakúgy mint a katona” – fogalmazott közleményében a szervezet.
A nyilatkozat volt az első hivatalos reagálás a Hamász katonai szárnyától azóta, hogy az izraeli hadsereg bejelentette, péntek reggel Rafahnál eltűnt a 23 éves Hadar Goldin hadnagy. Az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok azt is közölte, hogy a rafahi incidens helyi idő szerint reggel hét óra körül, vagyis a tűzszünet kezdete előtt egy órával történt.
A Kasszám Brigádok szombati közleményében már felelősséget vállalt az izraeli katona, Hadar Goldin hadnagy elrablásáért. Ugyanakkor a csoport azt állította, hogy a támadást péntek reggel hétkor, az azóta az eset miatt összeomlott humanitárius tűzszünet kezdete előtt követték el, az izraeli csapatok előrenyomulására válaszul.
Az izraeli hadsereg szerint a Hamász fegyveresei viszont már a fegyverszünet idején, helyi idő szerint 9 óra 30 körül támadtak az izraeli katonákra egy titkos alagútból, noha a fegyverszünet feltételeként a palesztinok elfogadták, hogy Izrael tovább folytathatja a területére vezető alagutak felszámolását. A fegyveresek egy alagutak felszámolásával foglalkozó izraeli egységen ütöttek rajta, egy öngyilkos harcosuk felrobbantotta magát, és megölt két katonát. A hadsereg szerint a palesztinok a közelharc során magukkal vitték Hadar Goldint.
Szombatra virradóra palesztin források közölték, hogy már több mint száz palesztin vesztette életét, és több mint 350 sebesült meg az izraeli hadseregnek a rafahi incidenst követően indított akciójában. Péntek éjfél óta 19 palesztin halt meg az izraeli légierő csapásaiban. Az áldozatok közül 15 egy család tagja volt, köztük öt – 3 és 12 év közötti – gyerek.
Izrael gázai területeket lövetett, a Hamász radikális palesztin mozgalom pedig ismét rakétákat lőtt ki izraeli területekre szombaton reggel. Az izraeli erők a Gázai övezet déli részén, az izraeli határ közelében lévő Rafah városát lőtték. Az ágyútűzben a palesztin hatóságok szerint 35 ember vesztette életét. A palesztinok emellett további 150 izraeli légicsapásról számoltak be, egyebek mellett egy egyetemet is találat ért Gázavárosban.
A Hamász azt közölte, hogy szombaton ismét rakétákat lőtt ki izraeli területekre. Az izraeli hatóságok szerint két rakétát Tel-Aviv városára lőttek ki, de ezeket a Vaskupola nevű légvédelmi rendszer hatástalanította.
Palesztin tájékoztatás szerint a július 8-a óta tartó harcoknak palesztin részről 1656 halottja van, nagy részük civil. Izraelben a mostani konfliktus során 3 civil vesztette életét, 61 izraeli katona esett el, illetve 1357 sebesült meg.
25 millió dolláros (52,4 milliárd forint) támogatást szavazott meg az izraeli Vaskupola rakétavédelmi rendszer számára az amerikai kongresszus helyi idő szerint péntek este. A képviselőház 395 igen és nyolc nem szavazattal, a törvényhozás öthetes nyári szünete előtti egyik utolsó intézkedéseként fogadta el a palesztin rakéták elleni védekezést szolgáló rendszer támogatását, amit a szenátus néhány órával korábban már jóváhagyott.
Az elsősorban elfogórakéták beszerzését finanszírozó törvény a kongresszusi jóváhagyás után Barack Obama elnök aláírására vár, aki a várakozások szerint hamarosan szentesíti azt. Obama korábban elismerően nyilatkozott a Vaskupoláról, és azt az izraeli lakosság védelme iránti amerikai szerepvállalás példájaként említette.
Az Egyesült Államok eddig mintegy 700 millió dollárral támogatta a programot, és az amerikai finanszírozás értéke hamarosan meghaladhatja az egymilliárd dollárt. Izrael a pénzügyi mellett technológiai támogatást is kapott Washingtonból a rendszer kifejlesztésére, annak egyes részeit pedig amerikai cégek gyártják.
A július 8-a óta tartó gázai konfliktus során a Vaskupola eddig 520 olyan rakétát semlegesített, amelyek különben lakott területen landoltak volna. Palesztin fegyveresek összesen 2925 rakétatámadást hajtottak végre izraeli területek ellen, de ezek nagy része nem jelentett veszélyt a lakosságra.
A 3,2 és 72 kilométer közti hatótávolságú rakéták hatástalanítására kifejlesztett Vaskupola rendszer egy-egy elfogórakétája mintegy százezer dollárba kerül, tehát annak működtetése jelentős anyagi terhet jelent Izrael számára.