Az ukrán hadsereg elfoglalt egy kulcsfontosságú települést Kelet-Ukrajnában, és ezáltal bezáródott az ostromgyűrű, a régió legnagyobb városa, az oroszbarát felkelők ellenőrzése alatt álló Doneck körül – ismerte el szombaton a lázadók főparancsnoka.
Igor Girkin, az orosz titkosszolgálat egykori tisztje, akit háborús nevén Sztrelkovnak hívnak, és aki magát korábban a „donecki népköztársaság” főparancsnokának kiáltotta ki, azt mondta: az ukrán erők elfoglalták Krasznij Lucsot. A település Doneck város és a régió másik nagyvárosa, Luhanszk között található, a térség két jelentősebb főútvonalának egyike mentén. Girkin beszámolt arról, hogy a Doneck-Horlivka elnevezésű fegyveres csoportot teljesen bekerítették az ukránok.
Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője újságíróknak szombaton azt mondta, hogy egyelőre nem tudja megerősíteni az értesülést.
Doneckben, a város önkormányzatának szóvivője szerint legalább egy ember meghalt, számos megsebesült szombaton az ukrán hadsereg tüzérségi támadásában. Makszim Rovninszki hozzátette, hogy hajnalig harminc háztömböt ért belövés.
Kijev ismét arra figyelmeztetett, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak Kelet-Ukrajnába. Az ukrán elnöki hivatal szombati közleménye szerint előző nap egy orosz katonai járművekből álló konvoj nyomult az ukrán határ közvetlen közelébe, mégpedig egy a Vöröskereszttel való állítólagos megállapodás alapján. A konvoj azonban nem folytatta útját, miután Ukrajna éles hangon figyelmeztette Oroszországot – állította a sajtószolgálat.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője viszont koholmánynak nevezte az ukrán állításokat, és hasonlóan nyilatkozott Dmitrij Peskov, Vlagyimir Putyin elnök szóvivője is.
A manővert az Egyesült Államok provokatívnak nevezte. Samantha Power, Washington ENSZ-nagykövete pénteken este óva intette Oroszországot egy ukrajnai inváziótól.
Az ukrán főváros, Kijev főterén a köztisztasági dolgozók és önkéntesek szombat délelőtt elbontották azokat a barikádokat, amelyeket ez év elején tiltakozók emeltek, hogy kikényszerítsék a kormány távozását.
A tüntetők azért építették az akadályokat, hogy megvédjék azt a sátortábort, amelyet a Majdanon alakítottak ki. Bár a tábor mérete jelentősen összezsugorodott azután, hogy Viktor Janukovics ukrán államfő februárban külföldre menekült és megalakult az új kormány, a tiltakozók kemény magja kitartott a főtéren, jelezve bizalmatlanságát a hatalom újabb birtoklói iránt.
Néhány sátor még megmaradt a téren, de Vitalij Klicsko polgármester, aki a tiltakozások egyik irányítója volt, szombaton azt mondta, egyezségre jutottak a tiltakozókkal azok lebontásáról. A városi elöljáró, akit az ukrán sajtó idézett, hangsúlyozta: néhány hónappal ezelőtt együtt építették a barikádokat, most eljött az ideje lebontásuknak. A fővárosnak biztonságosnak és tisztának kell lennie.
A terület rendbetételében 200 köztisztasági dolgozó vett részt, akiknek munkáját önkéntesek is segítették. Mintegy húsz teherautónyi szemetet szállítottak el, hogy felszabadítsák a területet augusztus 24-éig, amikor az ukrán függetlenség napján díszszemlét tartanak.
Csütörtökön gumiabroncsokat gyújtottak meg a Majdanon sátorozó úgynevezett önvédelmi egységek tagjai, tiltakozásul amiatt, hogy a közterület-fenntartók elkezdték elbontani a Szakszervezetek Házánál épített barikádjaikat.
Eközben az orosz hatóságok szombaton vádemelés nélkül szabadon engedték azt az öt ukrán katonát, akiket előző nap Kelet-Ukrajnában elkövetett háborús bűnökkel gyanúsítottak meg.
Az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője, Vlagyimir Markin elmondta, azt vizsgáltak, hogy milyen módszerekkel harcoltak, illetve a bevetett fegyverek között voltak-e olyanok is, amelyek használatát nemzetközi egyezmények tiltják. Kiderült, hogy az ukrán 72. gépesített dandár katonái élükön Ivan Vojtenkóval, valamint négy beosztottjával felsőbb parancsnokaik utasításait hajtották végre és nem követtek el közvetlen bűncselekményt. Humanitárius megfontolásból így nem emeltek vádat ellenük, és lehetőséget kaptak arra, hogy visszatérjenek Ukrajnába.
Mintegy 400 ukrán katona lépte át az orosz–ukrán határt a hét elején. Moszkva azt állította, hogy a katonák nem akartak tovább harcolni, míg Kijev szerint azért kényszerültek a határátlépésére, mert az oroszbarát szakadárok elleni harcban kifogytak a lőszerből. A katonákat az orosz határőrök a Rosztovi területi Gukovo településnél lévő sátortáborban helyezték el azután, hogy fegyvereiket beszolgáltatták. Többen azóta visszatértek Ukrajnába.
Az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság pénteken jelentette be az öt ukrán katona őrizetbe vételét. A hatóságok pénteken azt állították: bizonyítékok vannak arra, hogy a dandár Ivan Vojtenko parancsára lőtte nehézfegyverekkel Luhanszk megyében Krasznopartizanszk és Krasznodon településeket. A támadásban legalább tíz civil meghalt és megsebesült, húsz épület és létesítmény romba dőlt. Az őrizetbe vett katonák ugyan elismerték, különböző fegyvereket vetettek be, de cáfolták, hogy azokat a békés lakosság ellen használták volna.