Hétórás tűzszünetet hirdet Izrael hétfőre

A tűzszünet délelőtt tíztől (közép-európai idő szerint 9 órától) lép életbe, és délután ötig tart majd.

MD
2014. 08. 04. 5:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tűzszünet délelőtt tíztől (közép-európai idő szerint 9 órától) lép életbe, és délután ötig tart majd a Földközi-tenger partján húzódó keskeny palesztin enklávéban. Kivétel ez alól az övezet déli, egyiptomi határán fekvő Rafah városa, „ahol még zajlanak az összecsapások, és fenntartják az izraeli katonai jelenlétet” – fejti ki a közlemény.

Joáv Mordeháj tábornok, az izraeli hadsereg ciszjordániai és gázai övezeti hadműveleteinek parancsnoka ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy „ha a tűzszünetet megsértik, az izraeli hadsereg válaszcsapást fog mérni a palesztin rakéták kilövésének helyére”.

A tábornok felszólította két, Hán-Júnisztól keletre fekvő palesztin falu, Abbaszán el-Kabira és Abbaszán el-Szagira lakóit, hogy reggel 8 órától térjenek vissza otthonaikba.

Éjszaka az Iszlám Dzsihád katonai szárnyának, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjának a vezetője bejelentette, hogy a szervezet északi parancsnoka, Dánijál Mancúr életét vesztette egy izraeli légi csapásban a gázai Dzsabalíja egyik házában hajnalban – írta a Háárec című újság honlapja hétfő reggel. A parancsnok az övezetben az Iszlám Dzsihád hírszerzését is vezette, s az „Erős Szikla” hadműveletben az Izrael felé lőtt rakéták célzását irányította a Sin Bét izraeli belbiztonsági szolgálat szerint.

Éjjel a hadsereg több mint húsz célpontot támadott, tíz embert megölve. A halottak száma az övezetben a gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint legkevesebb 1822-re nőtt. Ebből Izrael szerint sok százan a harcoló iszlamista szervezetek fegyveresei voltak.

Egy magas rangú tiszt beszámolója szerint az elmúlt nap az izraeli hadsereg felrobbantott két alagutat, és tovább folytatta harci tevékenységét. „Újrarendezzük állásainkat, és az alagutak felszámolása után helyzetértékelést tartunk. Helyre kell hozni a (határ)kerítést, erőket kell elhelyezni a közelében az övezetben” – mondta a katonai tervekről.

A hétórás hétfői izraeli humanitárius tűzszünet sem ígér maradéktalan nyugalmat, miután Számi Abu Zuhri Hamász-szóvivő bejelentette, hogy „az Izrael meghirdette fegyvernyugvás egyoldalú, s arra szolgál, hogy elterelje a figyelmet az általa elkövetett mészárlásról. Nem bízunk ebben a tűzszünetben, és óvatosságra intjük az embereket” – tette hozzá a szóvivő az al-Aksza tévének nyilatkozva.

Az izraeli 2-es tévécsatorna felmérése szerint az izraeliek több mint fele, 56 százaléka ellenzi a katonák kivonulását az övezetből, amit 35 százalék támogat. Hetvenhárom százalék szerint a hadművelet nyomán csökkent az ország elrettentő ereje, csak 22 százalék állítja ennek ellenkezőjét. Mégis, az izraeliek 62 százaléka szerint Benjamin Netanjahu kormányfő helyesen kezeli a konfliktust, noha ezt 29 százalékuk kétségbe vonja.

Az iszlamista Hamász mozgalom által kormányzott övezet déli részén vasárnap legalább tízen meghaltak, amikor izraeli tüzérségi vagy légi csapás érte Rafahban egy ENSZ-iskola közvetlen környékét. A támadás széles körű nemzetközi felháborodást váltott ki. A Hamász ellen indított „Erős Szikla” hadművelet 27. napja helyi források szerint csak Rafah térségében 71 halálos áldozatot követelt.

Az „Erős Szikla” végeztével meg kellene fontolni, hogy a Gázai övezetet átadják az ENSZ fennhatósága alá – vélekedett Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter hétfőn a katonai rádió jelentése szerint. A kneszet külügyi és védelmi bizottságának együttes ülésén Liberman – a radikális palesztin Hamász szervezetre utalva – azt hangoztatta, hogy „normális fejlett ország nem működhet egy terrorszervezet döntéseinek függvényében”.

Liberman úgy fogalmazott: „Meg kell gondolni az ENSZ-mandátumot. Mindenki azt kérdezi, hogy mi történik másnap, ha Izrael leveri a Hamászt. Egyik ötlet az ENSZ-felügyelet, és én egyáltalán nem ellenzem ezt a lehetőséget” – mondta a külügyminiszter.

Kormányközeli források a katonai rádiónak úgy nyilatkoztak, hogy Avigdor Liberman személyesen most először vetette fel ezt a lehetőséget, de a külügyminiszter szóvivője szerint a tárcánál már a hadművelet kezdetén nekiláttak a katonai hadjáratot követő időszakra vonatkozó elképzelések kidolgozásának, és ha a kormány elé kerül az ügy, akkor ott bemutatják a tárca álláspontját.

Az izraeli katonai rádió szerint Libermannak az ENSZ esetleges gázai övezeti szerepével kapcsolatos javaslatát nem vitatták meg az izraeli biztonsági kabinetben, amely a legfontosabb miniszterekből áll.

Izrael szombat este bejelentette, hogy egyelőre nem tárgyal a fegyvernyugvásról, hanem egyoldalúan és fokozatosan befejezi a gázai hadműveletet. Jeruzsálemi katonai források vasárnap arról tájékoztattak, hogy a hadsereg már a Gázai övezet legnagyobb részéből kivonult, miután az izraeli területre vezető alagutakat már mind felrobbantották, s csupán Rafah körzetében maradtak még gyalogsági erői.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a zsidóellenes támadások, amelyeket a Gázai övezet izraeli offenzívája elleni tiltakozó megmozdulások alkalmával követnek el. Ban Ki Mun szerint a közel-keleti konfliktus nem jelenthet ürügyet a diszkriminációra, amely bárhol a világon veszélyeztetheti a társadalmi békét.

A világszervezet főtitkára szerint a gázai konfliktust az erőszak azonnali beszüntetésével és tárgyalások útján kell megoldani. Az izraeli parlament egyik bizottsága hétfőn aggodalmának adott hangot az európai palesztinpárti tüntetéseken tapasztalható antiszemita incidensek miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.