Az ukrán elnök aggodalmát fejezte ki a brit kormányfőnek az orosz–ukrán határ mentén kialakult helyzet miatt. Állítása szerint a szeparatisták által ellenőrzött területnél lévő határszakaszon továbbra is érkeznek illegálisan fegyverek és katonai eszközök Oroszországból.
Az ukrán elnöki sajtószolgálat tájékoztatása szerint Cameron „határozott és következetes” támogatásáról biztosította Ukrajnát és Porosenko elnök tevékenységét.
Az ukrán határ menti mindennemű ellenséges tevékenység azonnali beszüntetésére szólították fel Oroszországot az Európai Unió külügyminiszterei pénteken, hangsúlyozva, hogy bármiféle egyoldalú orosz katona akciót a nemzetközi jog súlyos megsértésének tekintenének.
Az unió külügyi tanácsának rendkívüli ülése után kiadott közlemény az orosz fegyverek, katonai tanácsadók és harcosok Kelet-Ukrajnába áramlásának beszüntetését, illetve az orosz hadsereg határtól való visszahívását követelte. A közlemény szerint a tagállamok „egyre nagyobb aggodalommal figyelik” a kelet-ukrajnai eseményeket, de figyelmeztettek, hogy még a humanitárius helyzet romlása sem ad jogalapot egy orosz beavatkozásra.
Az ukrán erők közvetlenül fenyegetik a kelet-ukrajnai lakosságnak szánt orosz segélyszállítmányt – állítja pénteki közleményében az orosz külügyminisztérium. „Olyan hírek érkeznek, amelyek szerint az ukrán »Ajdar« büntetőosztag diverzánsai azt tervezik, hogy aláaknázzák Luhanszk megye útjainak egyes szakaszait, hogy így semmisítsék meg a segélyt szállító orosz teherautó-oszlopot és annak személyzetét, majd az egész terrorakciót a felkelők nyakába varrják” – áll az orosz közleményben.
A Moszkva által felkelőknek nevezett szeparatisták – a közlés szerint – Luhanszk elővárosában elfogták az ukrán nemzeti gárda egy felderítő csoportját, amelynek elő kellett volna készítenie az orosz humanitárius konvoj elleni támadást.
A közlemény részletesen is leírja ezt az utóbbi esetet, mégpedig a luhanszki és a donyecki „népköztársaság” katonai központjából érkezett információkra hivatkozva. Eszerint a három „diverzáns” gépkocsival haladt, amikor megállították őket az oroszbarát felkelők. Autójukban lőfegyvereket és lőszeres ládát, aknavetőt és harckocsi-elhárító aknát találtak. Kihallgatásuk során állítólag beismerték: az volt a feladatuk, hogy aláaknázzanak adott útszakaszokat, amelyeken az orosz konvojnak kellene haladnia, s hogy megszervezzék a menetoszlop elleni tüzérségi támadást.
Az orosz külügyminisztérium egy nem sokkal korábbi közleményében még nem fogalmazott ilyen konkrétan, abban még csak arról a „benyomásról” számol be, hogy Ukrajnában és annak határain kívül sokan vannak, akik meg akarják hiúsítani a humanitárius akciót, akár további áldozatok és pusztítás árán is.
A helyzet zavarosságát csak fokozza, hogy ugyancsak az orosz külügyminisztérium jelentette be: az orosz diplomácia vezetője folytatja tárgyalásait ukrán kollégájával a segélyszállítmánnyal kapcsolatos részletekről.
A moszkvai közlemények azonban egy szóval sem említik, hogy orosz harcjárműoszlop hatolt volna be ukrán területre, sőt – a Reuters szerint – Moszkvában tagadják is, hogy történt volna ilyesmi.
Ukrajna, Oroszország és a Vöröskereszt pénteken állapodott meg az orosz humanitárius segély Kelet-Ukrajnába való eljuttatásáról.