Támad a hadsereg, jön az Iszlám Állam vége?

Az eddig folyamatosan hátráló hadsereg most támadásba ment át, megpróbálnak visszafoglalni egy várost.

VZ
2014. 08. 19. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugati hírügynökségeknek nyilatkozó szemtanúk beszámolója szerint kedd reggel harcok robbantak ki Tikrít délnyugati külvárosában és a város környékén. Sebesültekről egyelőre nem érkezett jelentés.

A katonai forrás szerint a Tikrít visszafoglalásáért indított hadműveletben az iraki hadsereg és síita milíciák vesznek részt, az iraki hadsereg helikoptereinek támogatása mellett. A magát Iszlám Államnak nevező szélsőséges fegyveres szervezet június elején foglalta el Tikrítet és a szintén az ország északi részén fekvő Moszult.

Harmincöt légicsapást mért az Egyesült Államok légiereje az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szunnita fegyveres csoportjainak állásaira az elmúlt három napban – közölte helyi idő szerint hétfő este Washingtonban John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője. Az IÁ korábban azzal fenyegette meg az Egyesült Államokat, hogy mindenütt támadni fogja állampolgárait, ha iraki légicsapásaival embereit veszi célba. Egy angol nyelvű videoüzenetében hozta ezt Washington tudomására hétfő éjszaka, azzal fenyegette meg az amerikaiakat, hogy kiontja a vérüket.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kedden bejelentette, hogy nagyszabású humanitárius segélyműveletet indít az iraki harcok elől menekültek megsegítésére. Az akció keretében az első lépésben négy nap alatt légi úton sátrakat és más felszereléseket szállítanak a jordániai Akabából az iraki Erbílbe. A rákövetkező tíz nap folyamán Törökországból és Jordániából teherautókat indítanak útnak újabb szállítmányokkal, Dubajból pedig hajóval küldenek segélyt a térségbe.

„Ez egy nagyon, nagyon jelentős segélyszállítmány, bizonyosan az egyik legnagyobb, amelyre vissza tudok emlékezni” – mondta újságíróknak Adrian Edwards, az UNHCR szóvivője.

A 70 ezer eurós (mintegy 22 millió forintos) magyar humanitárius segélyszállítmány fele megérkezett Irakba, elsősorban gyermekek ellátásához szükséges cikkekről van szó – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Mikola István közölte: a 70 ezer eurós segítség fele már megérkezett az észak-iraki konfliktusban leginkább érintett emberekhez, kiemelve közülük a keresztény közösség és más vallási kisebbségek tagjait, akiket az Iszlám Állam szélsőséges szunnita szervezet terroristái üldöznek, „szinte vallásháborús helyzetet teremtve Észak-Irakban”.

Az ENSZ-ügynökség becslése szerint idén összesen 1,2 millióan menekültek el a harcok elől otthonaikból Irakban. Több százezren menekültek el az Iszlám Állam vérengzése elől. A szervezet június óta kiterjedt területeket vont ellenőrzése alá az ország északi és nyugati részén. A jazidi kisebbségnek – egy kurd vallási közösségnek – eddig mintegy 11 ezer tagja keresett menedéket a polgárháború dúlta szomszédos Szíriában.

Az Iszlám Állam nevű szélsőséges szunnita fegyveres csoporthoz csatlakozásra szólította fel a boszniai fiatalokat Bilal Bosnic, az egyik legnagyobb bosznia-hercegovinai radikális muzulmán szervezet vezetője – írta a Dnevni Avaz című szarajevói napilap kedden. A vallási vezető videoüzenetben kérte arra az ország ifjúságát, hogy csatlakozzanak az iraki és szíriai területeken zajló dzsihadista harcokhoz.

A videoüzenetet egy közelmúltbeli előadáson vették fel, amelyet Bosnic a követőinek tartott egy északnyugat-boszniai településen. Ott egyebek mellett azt mondta, hogy „az igazság és az Iszlám Állam annak ellenére is fennmarad, hogy sok olyan ember is támadja, aki össze van zavarodva vagy az igazság ellen harcol”. A lap megkeresésére Bosnic azt mondta, hogy szavait félreértelmezték.

A Lukoil orosz olajvállalat egymillió hordó nyersolajat szállított el tankerrel Irakból kedden. Az olajat a dél-iraki Baszra városából a szicíliai Augusztába szállították, ahol a Lukoil finomítójában dolgozzák fel. A konszern három hete közölte, hogy a West-Kurna-2 mező kitermelése napi 280 ezer hordóra nőtt a márciusi 120 ezerről, amikor megkezdték a kereskedelmi termelést. Irak északi régióiban az Iszlám Állam szélsőséges szunnita szervezet június óta folytat harcokat. A déli országrészben található mezőkön azonban a Lukoil szóvivője szerint a helyzet „stabil és összességében kiszámítható”. Ismert, nemrég Bagdadot megkerülve az autonóm Kurdisztán is adott el olajat, többek között a magyar Mol-csoportnak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.