Rengeteg olajat vett a Mol a kurdoktól

A kurdisztáni regionális kormány Bagdad feje fölött üzletel, 80 ezer tonna olajat adott el a Mol csoportnak.

VZ
2014. 08. 18. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ferencz I. Szabolcs, a Mol csoport társasági kapcsolatok ügyvezető igazgatója azt közölte: „annak érdekében, hogy diverzifikáljuk kőolajellátásunkat és különféle minőségű kőolajakat teszteljünk finomítóinkban, a Mol csoport 80 000 tonna kőolajat vásárolt piaci áron a kurdisztáni regionális kormánytól, amely a hétvégén meg is érkezett a horvátországi Omisalj kikötőbe” – írta.

Felidézte, hogy a Mol csoport 2007-ben az első olajtársaságok között lépett be Irak kurdisztáni régiójába. „Nagyra értékeljük a jó kapcsolatot a kurdisztáni regionális kormánnyal, és örülünk, hogy ez a kiváló kapcsolat tovább erősödik a mostani tranzakció révén” – tette hozzá Ferencz I. Szabolcs.

A kőolajvásárlásról hétfőn a horvát állami televízió számolt be, megjegyezve, hogy Kurdisztánnak ez volt a harmadik legnagyobb olajszállítmánya Törökországon keresztül.

Az autonóm iraki tartomány annak ellenére talál vevőket a térségéből származó nyersolajra, hogy Bagdad álláspontja szerint csak a központi kormányzatnak van joga az olajat értékesíteni.

A szállítmány várható volt, mivel a Mol és a Janaf horvát olajvezetéket üzemeltető vállalat olajszállítási szerződést kötött, amely az idén április 15-től 2015. április 15-ig tartó időszakra 1,28 millió tonna nyersolaj szállítását teszi lehetővé a Janaf vezetékrendszerének Omisalj–Gola szakaszán keresztül. A nyersolajat a Mol magyarországi és szlovákiai finomítóiban dolgozzák majd fel az értesülések szerint.

A Mol az MTI érdeklődésére hétfőn közölte, az Irakban folyó harcok eddig semmilyen problémát nem okoztak az ottani tevékenységükben. A Mol Nyrt. százszázalékos leányvállalata, a Mol Kalegran 2007 óta működik Kurdisztánban. A Mol 2014. június 1-jével megnyitotta új regionális irodáját Erbilben, Kurdisztán fővárosában.

Az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita szervezet fegyveresei június óta jelentős területeket foglaltak el Irak nyugati és északi – javarészt szunniták lakta – részén. A szervezet, amely az utóbbi hetekben számos vallási kisebbség több tízezer tagját üldözte el lakhelyéről, immár egyre komolyabb fenyegetést jelent az észak-iraki Kurdisztán autonóm tartományra is.

A kurdok egyre nagyobb területeket tartanak ellenőrzésük alatt, többek között Kirkukot, az olajközpontot, ráadásul a kurdok hadseregét az IÁ nem tudta legyőzni, ellentétben a reguláris iraki hadsereggel – hívta fel a figyelmet korábban portálunknak adott interjújában Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő azonban akkor még kicsinek látta a valószínűségét annak, hogy létrejöhet az önálló Kurdisztán. Azóta több nyugat-európai ország jelezte, hogy szívesen felfegyverzi a kurdokat, és a kurd regionális hatalom hadserege, a pesmergák voltak azok, akik – amerikai légi segítséggel – az első vereséget mérték az iszlamistákra, amikor a hétvége során visszafoglalták az Iszlám Állam harcosaitól a stratégiai fontosságú moszuli gátat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.