Utcáról utcára folyik a harc Irak városaiban

Tombol az erőszak a kormányerők és az iszlamisták között, a foglyoknak sem kegyelmeznek; közben Irak romjain megszülethet az önálló Kurdisztán.

VZ
2014. 06. 17. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tell-Áfárnál zajló összecsapásokban mintegy ötven civil és a biztonsági erők, valamint a felkelők több tucat tagja vesztette életét. Núreddín Kabalán, a többségében szunniták lakta Ninive tartomány tanácsának helyettes vezetője elmondta, hogy mintegy 500-700 iszlamista vonult a település ellen, és a kormányerők továbbra is ellenőrzésük alatt tartják a síita Tell-Áfár néhány szektorát.

„Az a kormány, amely elhanyagolja az emberi jogok biztosítását, táptalajt teremt a szélsőségeknek és a terrorizmusnak” – mondta Ban Ki Mun Genfben. A főtitkár egyúttal azt kérte Núri el-Máliki iraki miniszterelnöktől, hogy kezdjen tárgyalásokat az iraki béke megteremtése, a szunnita és síita muszlim felekezetek közötti erőszak megszüntetése érdekében.

Dijála tartomány fővárosában, Baakúbában a keddre virradó éjszaka indítottak támadást a szélsőséges iszlamisták, és elfoglalták a Bagdadtól 60 kilométerre fekvő város több negyedét, de a biztonsági erőknek utóbb sikerült visszaverniük az ostromot az idézett források szerint.

Az iszlamisták megtámadták Baakúba egyik rendőrkapitányságát és annak börtönét. A támadásban 44 fogoly életét vesztette, s az esetről egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot. Három rendőrtiszt elmondta, hogy a szélsőségesek megpróbálták kiszabadítani a feltehetően szunnita foglyokat, ám a helyi síita milíciák korábban érkeztek, és agyonlőtték a rabokat. Kászim al-Muszavi vezérőrnagy, az iraki hadsereg szóvivője ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a felkelők 52 fogollyal végeztek a börtönépület elleni aknavetős támadásban.

A szunnita szélsőségesek ugyancsak megtámadták északon a nagyrészt türkmének lakta, Kirkuk városától 15 kilométerre délre fekvő Basír települést, a helyi milíciának és a rendőri erőknek azonban sikerült elűzniük a szélsőségeseket a faluból.

Necsirvan Barzani, az észak-iraki kurd autonóm terület miniszterelnöke kedden azt szorgalmazta, hogy a kurdokéhoz hasonlóan alakítsanak ki autonóm térséget a szunniták számára Irakban. „A válságból kivezető út egy önálló szunnita régió kialakítása lenne” – mondta a BBC brit televízió riporterének.

A kurdok vezetője emellett felrótta a bagdadi központi kormánynak, hogy politikájával módszeresen kirekesztette a szunnitákat. „Jelenleg nincs meg a bizalom” – mondta Barzani, s hozzátette, szinte lehetetlen, hogy Irak visszatérjen a Moszul elfoglalása előtti politikai irányvonalhoz.

Az utóbbi napok zűrzavara közben a kurdok majdnem megduplázták az ellenőrzésük alatt lévő területek nagyságát. Az észak-iraki kurd autonóm régió kétszázezer fős hadserege ellenőrzi a Bagdadtól 160 kilométerrel északra fekvő, többségében kurdok lakta Tuz-Hurmatit, amelynek hovatartozása évek óta vita tárgyát képezi a bagdadi kormány és a kurdok között.

A kurdok ugyanis – a bagdadi kormány kérésére – ellenőrzésük alá vonták a hadsereg által hátrahagyott bázisokat a Túz-Hurmatitól mintegy 80 kilométerre lévő Kirkukban, tekintettel az Iraki és Levantei Iszlám Állam harcosainak közeledésére. Az olajban gazdag település így már a kurdok kezén van, valamint a kurd harcosok szavatolják a többségében kurdok lakta, de eredetileg Bagdad fennhatósága alá tartozó Ninive és Dijála tartományok egyes részeinek biztonságát is az Iraki és Levantei Iszlám Állammal szemben. A kurd védelmi minisztérium időközben közölte, hogy a kurdisztáni kormánynak nem áll szándékában visszaadni az ellenőrzése alá vont területeket. „Ide jöttünk, és maradni is fogunk” – jelentette ki.

A Núri el-Máliki iraki miniszterelnök vezette síita kormányerők az utóbbi napokban ellentámadást indítottak a szélsőségesek csapatai ellen. Az Iraki és Levantei Iszlám Állam és a vele szövetséges szunnita fegyveresek a múlt héten villámhadjáratban elfoglaltak több fontos várost, köztük Moszult, és bejelentették, hogy Bagdad ellen vonulnak.

Korábban John Kerry amerikai külügyminiszter közölte: az Egyesült Államok lehetségesnek tartja, hogy légicsapásokat indítson az iraki iszlamista lázadók ellen, akik nemcsak a Közel-Kelet békéjét veszélyeztetik, hanem Amerikának és Európának is kárt akarnak okozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.