Ukrajna szeptemberben „aláír” az EU-hoz

Szomszédunk hamarosan ratifikálja uniós társulási szerződését.

KG
2014. 08. 26. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán parlament az október 26-ára kiírt parlamenti választások előtt, még szeptemberben jóváhagyja az Európai Unióval kötött társulási szerződést – erről biztosította Petro Porosenko kedden Minszkben Catherine Ashtont, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét. Az ukrán elnök június 27-én írta alá Brüsszelben az európai uniós társulási szerződés gazdasági részét, a szerződés politikai fejezeteit pedig március 21-én látták el kézjegyükkel a felek.

Az államfő Minszkben előbb a vendéglátó fehérorosz elnökkel tárgyalt. Aljakszandr Lukasenka a megbeszélést követően közölte, hogy a minszki találkozót Porosenko kezdeményezte az orosz–fehérorosz–kazah vámunió tagállamainak vezetőivel.

Kijevi közlés szerint orosz Mi–24-es katonai helikopterek hétfőn tüzet nyitottak ukrán határőrökre a keleti Luhanszk megyében, négy határőr meghalt, három megsebesült. Andrij Liszenko, az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács szóvivője keddi, kijevi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Luhanszk megyei Kraszna Talivka településnél orosz katonák próbáltak behatolni az ország területére.

Ukrajnában közzétették kedden az elfogott orosz deszantosok kihallgatásáról készült videofelvételeket, amelyekből kiderül, úgy tudták, hogy gyakorlatra vezénylik őket a határ menti térségbe, és sejtelmük sem volt arról, hogy századuk átlépte az ukrán határt. Egyikük kizártnak tartotta, hogy egy egész század „eltévedt” volna.

Beszámolója szerint a határőrök harcba bocsátkoztak velük, az orosz helikopterek akkor lőttek ki rájuk rakétákat. Hozzátette, hogy ilyen támadás most először fordult elő a kelet-ukrajnai harcok alatt Oroszország részéről. A diverziós felderítő orosz csapat behatolását sikerült megakadályozni annak köszönhetően, hogy a megtámadott határőrök erősítést kaptak – mondta a szóvivő.

Moszkva saját tetszése szerint értelmezi a nemzetközi jogot, és nincs tekintettel az ukrán válság rendezésében érdekelt más államokra az újabb humanitárius segélyszállítmány küldésével – írta szerkesztőségi kommentárjában a Vedomosztyi című független orosz napilap kedden. A lap arra reagált, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn bejelentette, Oroszország már a héten elindítaná a második úgynevezett humanitárius konvojt Délkelet-Ukrajnába.

A befolyásos üzleti-politikai újság – a The Financial Times és a The Washington Post közös kiadványa – szerint „a Kreml tüntetőleg arra törekszik, hogy megismételje az Ukrajnában és Nyugaton ellenkezést kiváltó lépését”. Ezt a Vedomosztyi aggasztó jelnek tekinti. Moszkva Ukrajna-politikáját az jellemzi, hogy „a korábbi módon, egyedül, a határozatokat elnyomva, a nemzetközi jogi kifejezésekkel zsonglőrködve és a rendezési folyamatban érdekeltek véleményét figyelmen kívül hagyva szándékozik cselekedni” – írta a lap.

Megérkezett Minszkbe a keddi csúcstalálkozó mindhárom vendége: az ukrán, az orosz és a kazah államfő, akiket ünnepélyesen fogadott a vendéglátó fehérorosz elnök. A Rosszija 24 orosz állami hírtelevízióban sugárzott felvételek szerint az ukrán válság rendezését célzó tanácskozás elején készült közös fotón a vendéglátó Aljakszandr Lukasenka jobbján Vlagyimir Putyin orosz, balján Petro Porosenko ukrán államfő állt. Az Interfaksz orosz hírügynökség helyszíni tudósítójának jelentése szerint Porosenko kisebb késéssel érkezett a tanácskozás helyszínére, a Függetlenség Palotájába, ahol valamennyi vámuniós államfő kezet fogott vele.

Az orosz tévé műsorvezetője azt mondta, hogy a tanácskozás nagy kérdése, lesz-e Putyin–Porosenko-különtalálkozó. Moszkvában hétfőn Szergej Lavrov külügyminiszter és Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő is lebegtette ennek a lehetőségét.

Az orosz lakosságnak csupán 5 százaléka támogatja a katonák Délkelet-Ukrajnába küldését – állapította meg az egyik orosz közvélemény kutató intézet kedden közölt legfrissebb felmérése. A Társadalmi Vélemény Alapítvány (FOM) nevű orosz intézetnek a Kommerszant című orosz napilapban közölt kutatási adatai szerint a megkérdezettek többsége, 57 százaléka ugyanakkor azt gondolja, hogy Oroszországnak segítenie kell az egyoldalúan kikiáltott, úgynevezett donyecki és luganszki népköztársaságokat. 26 százalékuk humanitárius segítségnyújtást javasol, 9 százalékuk szerint fegyverekkel kel támogatni a délkelet-ukrajnai térségben létrehozott, de el nem ismert szakadár Novorossziját. 8 százalékuk úgy véli, hogy bármilyen békés eszközzel, katonai erő felhasználása nélkül kell segítséget nyújtani. Az augusztus 16-án és 17-én folytatott telefonos  megkérdezések során válaszolók többsége, 69 százaléka biztos abban, hogy Oroszország befolyásolja az ukrajnai eseményeket, és csak 7 százalékuk gondolja azt, hogy túlzott az orosz ráhatás.

A FOM által megrendelt kikérdezés során 42 orosz közigazgatási terület 130 településén élő 1000 embert kérdeztek meg. 39 százalékuk úgy látja, hogy az egyoldalúan kikiáltott délkelet-ukrajnai népköztársaságok vezetői elérik céljukat. 6 százalékuk tartja úgy, hogy a donecki és luhanszki szakadárok a fasizmus ellen küzdenek. Csak 5 százalékuk biztos abban, hogy Novorosszija csatlakozni fog Oroszországhoz.

Az Izvesztyija című, hatalomhoz közeli orosz napilapban kedden közölt másik felmérést az Orosz Közvélemény-kutató Központ (VCIOM) készítette. Eszerint az Oroszországban megkérdezettek 72 százaléka szerint továbbra is romlik a helyzet Ukrajnában, és az ott zajló eseményeket 59 százalékuk tartja polgárháborúnak.

Az Oroszország 42 közigazgatási egységének 130 településén élő 1600 megkérdezett ember 15 százaléka népirtásnak és a békés lakosság elleni terrorcselekménynek tartja az ukrajnai történéseket. Többségük igen valószínűtlennek tartja a háborút Oroszország és Ukrajna között. 3 százalékuk véli úgy, hogy amerikai provokációról és a Nyugat beavatkozásáról van szó Ukrajnában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.