A több mint kétszáz teherautóból álló konvoj pénteken lépett be Ukrajnába, anélkül, hogy megvárta volna a helyi hatóságok engedélyét. A szállítmányt a kelet-ukrajnai Luhanszkban rakodták le, majd visszaindultak.
Az EBESZ megfigyelőmissziójának egyik tagja, Paul Picard azt mondta az AFP francia hírügynökségnek, hogy a teljes konvoj visszatért.
Az orosz RIA hírügynökség egy moszkvai külügyi szóvivőt idézett, aki szintén úgy nyilatkozott, hogy a teherautók elhagyták Ukrajnát. Az orosz külügyi tárca közleményt is kiadott, amelyben megerősítette, hogy a humanitárius segély eljutott tervezett céljához Délkelet-Ukrajnában. Hozzátette, hogy a kormány folytatni kívánja együttműködését a Nemzetközi Vöröskereszttel annak érdekében, hogy támogassák az említett térségben lakókat.
Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője szombaton azt mondta újságíróknak, hogy egyes teherautók ukrán hadiipari létesítményekből rakodtak fel gyári berendezéseket.
Az első teherautók már szombat délelőtt átlépték a határt, és visszajutottak Oroszországba.
Moszkva visszautasította Anders Fogh Rasmussen „vádaskodását” arról, hogy a humanitárius járműoszlop az ukrán hatóságok egyetértése és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) bármiféle bevonása nélkül lépett Ukrajna területére. „Ez újabb hazugság” – olvasható a külügyi közleményben.
Az orosz diplomácia közölte, hogy az ukrán külügyminisztérium augusztus 12-én jegyzékben adott beleegyezést a segélyszállítmányra, és az ukrán határőrök, illetve vámtisztek több mint egy hétig foglalkoztak a konvojjal Doneck határátkelőnél. A Nemzetközi Vöröskereszt bevonása kapcsán Moszkva azt tanácsolta a NATO-nak, hogy „ha valóban érdekli az igazság, mi történt az orosz humanitárius misszió ügyében, a bevonás mértékét illetően, akkor azt javasoljuk, forduljon az ICRC központjához”.
Pénteken – többnapos várakozást követően – 260 orosz segélyszállító teherautó lépett be Ukrajnába, Kijev engedélye és az EBESZ kísérete nélkül. Ukrán részről ezt a nemzetközi jog megsértésének, közvetlen katonai agressziónak minősítették. Kijev közölte: attól lehet tartani, hogy az orosz teherautók hadi utánpótlást szállítanak az oroszbarát szakadároknak. Moszkva azzal indokolta lépését, hogy „kimerült minden ürügy”, amellyel az ukrán fél tovább akarta késleltetni a több mint egy hete a határ orosz oldalán veszteglő segélyszállítmány átkelését.
Barack Obama amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár péntek este telefonon beszélt egymással. Egyetértettek abban, hogy provokáció volt az orosz humanitárius konvoj engedély nélküli behatolása Ukrajna területére, és ezzel Oroszország megsértette a vele szomszédos ország szuverenitását és területi egységét. Abban is egyetértettek, hogy Oroszországnak a lehető leghamarabb ki kell vonnia a konvojt Ukrajna területéről, és el kell fogadnia azokat a feltételeket, amelyekről korábban megegyezett Ukrajnával és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC). Obama és Merkel aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy orosz csapatokat vontak össze az ukrán határnál. Megismételték, hogy Oroszország támogatást nyújt a kelet-ukrajnai szakadároknak, és ezzel hozzájárul az ukrajnai válság veszélyes súlyosbodásához.
Tüzérségi támadásban meghalt három civil szombatra virradóan a kelet-ukrajnai Doneckben, az oroszbarát lázadók székhelyén – közölte honlapján a városi tanács. Két áldozat a város központjában halt meg: egy tömegközlekedési megállóban álltak, amelyet találat ért. A harmadik áldozatot a város egy másik kerületében egy becsapódó lövedék szilánkjai találták el, ő kórházba szállítás közben vesztette életét.
A Kijev által terrorellenesnek elnevezett hadművelet sajtószolgálatának szombati közleménye szerint a kormányerők az elmúlt 24 órában is folytatták offenzívájukat az oroszbarát szeparatisták ellen. A tüzérségi egységek a légierő támogatásával megsemmisítették a szakadárok két Grad rakéta-sorozatvetőjét, két légvédelmi rakétarendszerét, egy tüzérségi eszközét és két aknavetőjét.
Súlyos harcok folynak a stratégiai fontosságú szaur-mohilai magaslaton, amely Doneck és Luhanszk megye, valamint az oroszországi rosztovi terület határánál fekszik. A szakadárok igyekeznek visszaszerezni már elveszített állásaikat – a sajtószolgálat tájékoztatása szerint a terrorellenes erők eddig sikeresen verték vissza támadásaikat.
Heves harcok folynak továbbá az ukrán fegyveres erők és a szeparatisták között Ilovajszk, Novoszvitlivka, Hrjascsuvate, Malomikolajivka és Illirija települések közelében.