Véget érhet a gázai vérfürdő?

Izrael és az iszlamista Hamász mozgalom is elfogadta az átmeneti tűzszünetet.

VZ
2014. 08. 05. 5:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyiptomi terv felszólítja a feleket, hogy kedden, helyi idő szerint reggel 8 órakor (közép-európai idő szerint 7-kor) léptessenek életbe 72 órás tűzszünetet, s kezdjenek tárgyalásokat Kairóban egy hosszabb távú megállapodásról.

Ez helyi idő szerint reggel 8-kor meg is kezdődött – közölte az izraeli média. A 10-es tévécsatorna híradása szerint egy öt perc alatt 25 rakétából álló, az ország déli és középső része ellen indított rakétasorozat előzte meg a tűzszünet életbe lépését, amire Izrael ágyútűzzel válaszolt.

A kezdeményezés elfogadásáról szóló nyilatkozatok előtt néhány órával Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő hivatala még azt közölte, hogy a hétfői hétórás tűzszünet lejártával Izrael folytatja gázai övezeti hadműveletét, jóllehet a palesztin enklávéból kivezető csempészalagutak megsemmisítése a végéhez ért. Hivatala szerint Netanjahu azt mondta: a hadjáratot csak akkor állítják le, ha Izrael polgárainak nyugalma és biztonsága egy hosszabb időszakra helyreáll.

A Hamász, az Iszlám Dzsihád és a Fatah palesztin mozgalmak küldöttsége előző nap Kairóban járt, hogy egyeztesse és megfogalmazza követeléseit, hétfőn pedig az egyiptomi hírszerzés főnökével találkoztak, aki vállalta, hogy eljuttatja a dokumentumot Izraelnek.

Néhány órával később Benjamin Netanjahu miniszterelnök biztonsági kabinetje úgy döntött, hogy elfogadja az egyiptomi javaslatot. „Egyetértünk az egyiptomi kezdeményezés megvalósításával. Ha a tűzszünetet tiszteletben tartják, akkor nem lesz szükség arra, hogy az izraeli erők a Gázai övezetben maradjanak” – mondta a neve elhallgatását kérő tisztségviselő.

„A Hamász nemrég közölte Egyiptommal a 72 órás fegyvernyugvás elfogadását” – mondta kisvártatva a Reuters hírügynökségnek Számi Abu Zuhri Hamász-szóvivő.

Palesztin források szerint mozgalmaik egységesen azt követelik, hogy előbb jöjjön létre egy ideiglenes tűzszünet, ezalatt Izrael vonja ki katonáit a Gázai övezetből, oldja fel a terület blokádját, engedje el palesztin foglyait és kezdjék meg az újjáépítést.

„Ez egy fontos kezdeményezés, amit teljes mértékig támogatni fogunk” – jelentette ki a CNN hírtelevíziónak Antony Blinken, Barack Obama elnök nemzetbiztonsági tanácsának helyettes igazgatója. „Ez időt fog adni arra, hogy megpróbálhassunk egy tartósabb tűzszünetet elérni. Ez a cél” – tette hozzá Blinken, úgy vélekedve, hogy mostantól a labda a Hamász térfelén pattog, s a Gázai övezetet irányító mozgalomnak „bizonyítania kell, hogy képes tiszteletben tartani a tűzszünetet”.

Az Izrael és a Hamász által hétfőn éjjel elfogadott tűzszüneti tervet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is teljes támogatásáról biztosította, s felszólította a szemben álló feleket, hogy a tűzszünet életbe lépéséig „a legnagyobb visszafogottságot tanúsítsák”. Ban Ki Mun egyúttal azt szorgalmazta, hogy Kairóban esedékes tárgyalásaikon a felek egy tartós tűzszünet kidolgozása mellett foglalkozzanak „a konfliktus gyökerét jelentő problémák kezelésével” is.

Izrael július 8-án indított támadást a Földközi-tenger partján húzódó palesztin enklávé ellen, miután megsokszorozódtak a gázai iszlamista csoportok Izrael elleni rakétatámadásai. A hadművelet a légierő és a haditengerészet támadásaival kezdődött, de később az izraeli szárazföldi erők Gázai övezetbe történt behatolásával folytatódott, és a harcok az övezet keleti határa alatt Izraelbe átnyúló palesztin alagutak lerombolására összpontosultak. Az izraeli haderő azonban sűrűn lakott városokba is behatolt.

A közel négy hete tartó hadműveletben legkevesebb 1834 palesztin halt meg, többségükben civilek, s a rendkívül szegény övezet 1,8 milliós lakosságának több mint a negyede lakóhelyének elhagyására kényszerült. A hadművelet következtében mintegy háromezer palesztin otthon semmisült meg vagy szenvedett súlyos károkat.

Izrael 64 katonáját vesztette el a harcokban, és három izraeli civil halt meg a palesztin tüzérségi és rakétatámadásokban, amelyek miatt számos dél-izraeli falu elnéptelenedett. A Vaskupola nevű fejlett rakétaelfogó rendszer, valamint a légiriadók esetére létesített óvóhelyek ugyanakkor segítettek a minimálisra csökkenteni az izraeli polgári áldozatokat. A védelmi rendszernek egyébként Amerika adófizetői pénzéből újabb 225 millió dollár támogatást ad annak a törvénynek az értelmében, amelyet Barack Obama a Fehér Ház tűzszünetet üdvözlő közleménye előtt írt alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.