Képtelenség örökre megakadályozni a népszavazást

A spanyol kormánynak is be kell látnia, hogy ez lehetetlen, véli Artur Mas.

NT
2014. 09. 11. 8:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Meggyőződésem, hogy értelmetlen dolog úgy tenni, mintha ez lehetséges lenne, és ezt a spanyol kormánynak is be kell látnia” – jelentette ki Artur Mas a francia hírügynökségnek adott interjújában szerdán, a Barcelonában tartandó katalán függetlenségi nagygyűlés előestéjén.

A katalán nacionalista kormány elnöke kötelezettséget vállalt arra, hogy idén november 9-én népszavazást rendeznek az északkelet-spanyolországi autonóm közösség elszakadásáról. A madridi központi kormány azonban ezt alkotmányellenesnek tartja, és meg akarja akadályozni.

Egy tíz napja közzétett felmérés szerint a népszavazás erősen megosztja Katalónia lakosságát, amely közel egyforma arányban akarná vagy utasítaná el (41,3 százalék 39,5 százalékkal szemben), hogy a tartomány önálló állammá váljon.

A katalán függetlenségpárti szervezetek csütörtökre tüntetést hirdettek a referendum támogatására, s állításuk szerint eddig már több mint félmillióan jelezték vissza, hogy részt vennének a megmozduláson.

Mas úgy vélekedett, Katalóniának hasznára válna, ha a skótok többsége a Nagy-Britanniától való elszakadásra szavazna a szeptember 18-án esedékes skóciai referendumon. Egyúttal meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Unió meg akarná tartani tagjai sorában a független Skóciát. „Egészen biztos vagyok abban, hogy az igenek győzelmét nagyon gyors tárgyalások követnék, akár azonnali kezdéssel, hogy Skóciát megpróbálják benntartani az Európai Unióban” – jelentette ki.

Az Európai Bizottság azt hajtogatja, hogy az unió alapszerződése értelmében egy tagállamától való elszakadással létrejövő új államalakulat automatikusan kiválik az EU-ból is, és elölről kell kezdenie a csatlakozás hosszú folyamatát.

„Nem volna szerencsés ezeket a politikai kérdéseket szigorúan jogi megközelítésben kezelni” – mondta Mas, hozzátéve, hogy az EU eddig mindig képes volt pragmatikusan viselkedni.

Teljesen biztos abban – mondta –, hogy ha az igenek győznek, „az európai politikai vezetők reakciója ( ) a skóciai eredmény tiszteletben tartása lenne”. „Ez nagyon fontos Katalónia számára, mivel ha egy olyan nemzetnek, mint Skócia, joga van dönteni a jövőjéről, miért ne tehetné ezt meg Katalónia is?” – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.