Kilenc miniszter fogadhatott el csúszópénzt

20 millió dollár vándorolhatott a zsebekbe feketén.

GB
2014. 09. 26. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Romániában is példátlan méretű korrupciós ügy az oktatási, az informatikai és a pénzügyi minisztérium több korábbi vezetőjét érinti, akik állítólag néhány tízezer és több millió euró közötti csúszópénzt fogadtak el, hogy a piaci árnál 30-40 százalékkal drágább szoftverlicencek, illetve akár 50 százalékkal drágább számítógépek megvásárlásáról szóló állami szerződéseket hagyjanak jóvá.

A DNA a szenátustól kért jóváhagyást a jelenleg parlamenti mandátummal rendelkező három politikus esetében, az Európai Parlamenttől egy EP-képviselő esetében és az államelnöki hivataltól a többi öt volt tisztségviselő esetében. A DNA akkor kezdheti meg a bűnvádi eljárást ellenük, ha a megkeresett intézmények „kiadják” az érintetteket.

A vádhatóság szerint az iskolai Microsoft-licencekre 2004-ben kifizetett 54 millió dollárból 20 millió a nagyszabású közbeszerzés jóváhagyásában és lebonyolításában érintett minisztériumi döntéshozókhoz vándorolt.

A Nastase-kormány (2000–2004) volt minisztereit azzal gyanúsítják, hogy csúszópénzt kértek és kaptak annak fejében, hogy a megrendelést a Fujitsu Siemens Computers kapja meg, annak ellenére, hogy a cég korábban nem forgalmazott oktatási szoftvereket. A DNA azt állítja, hogy a 2004-es keretszerződés megkötésekor eltérítették a Microsoft által felajánlott 47 százalékos árengedményt, amiből a korrupciós ügylet haszonélvezőinek fizettek „jutalékot”.

Az ügyészek a későbbi Boc-kormány (2008–2012) volt oktatási és informatikai miniszterét is azzal gyanúsítják, hogy a közbeszerzési szabályok megsértésével hagyták jóvá a Microsoft-licencek felújítását. Megvesztegetésgyanúsak a romániai iskolák számítógépekkel való felszerelését célzó 200 millió dollár értékű közbeszerzések is.

A gyanús üzletkötések összértéke az egymilliárd eurót közelíti és a DNA vizsgálata több offshore céget, illetve az IBM, a Siveco és a Compaq cégeket is érinti.

Júliusban a román sajtó arról cikkezett, hogy a német EADS-csoportot érintő, kormányzati szintű megvesztegetés gyanújával indított vizsgálatot a korrupcióellenes ügyészség volt miniszterek ellen. Az akkor kiszivárgott információk szerint az egységes határőrizeti szoftver beszerzéséről szóló, több mint 700 millió eurós, 2004-ben megkötött keretszerződés is mintegy tíz százalékot kitevő csúszópénzt tartalmazott, amely a minisztériumi tisztségviselők zsebébe vándorolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.