Mindegyik csoport azt üzente a különböző tömegtájékoztatási eszközökön keresztül, hogy az ő emberei irányították a pálya fölé egy quadrocopterrel (négyrotoros, távirányítható helikopter) a Nagy-Albániát ábrázoló zászlót, amely miatt verekedés tört ki a stadionban. Ezt követően a nézők megdobálták az albán labdarúgókat, akik az öltözőbe menekültek, és a körülmények miatt nem akarták folytatni a játékot. Ezután a mérkőzést végleg lefújták.
A Presevo völgyéből származó Crvena jabuka nevű szurkolócsoport azt üzente a presevói hírügynökségen keresztül, hogy tervük már akkor megszületett, amikor kiderült, hogy az albán válogatott a szerb ellen fog játszani. Indoklásuk szerint: „tisztában vagyunk a szerb állam mentalitásával, valamint a szerbek és az albánok közötti feszültségekkel”, ugyanakkor elégedetlenségüknek adtak hangot a presevói albánok ügye iránt közömbös politikusokkal kapcsolatban. Mint mondták, előre tudták, hogy nem vehetnek majd részt a meccsen, ezért tervelték ki az utólag sikeresnek bizonyult akciót.
A koszovói sajtó még az éjszaka azt írta, hogy információik szerint néhány, Svájcban élő albán vagy három macedóniai albán tervelte ki a Nagy-Albániát és két albán nacionalistát – a gerillaharcos Isa Boletinit, valamint a független Albánia első miniszterelnökét, Ismail Qemalit – ábrázoló zászló belógatását a pályára.
Az albán média szerint is macedón elkövetőkről lehet szó, a közösségi médián keringő fényképek szerint erős a gyanú, hogy a szkopjei Svercer nevű szurkolócsoport vitte véghez a verekedéshez és a mérkőzés félbeszakításához vezető akciót.
Egy boszniai fiú ugyanakkor a Facebookra feltett egy fotót, amelyen ő látható egy quadrocopterrel, és azt írta mellé, hogy „Mégis inkább Tuzláról indult minden”.
A közösségi média adta lehetőségeket kihasználva az északnyugat-macedóniai Tetovóról is felkerült egy videó az internetre, amelyen állítólag a Balista csoport éppen a Nagy-Albániát ábrázoló zászló „fellövésére” készül.
A pristinai Express beszámolója szerint a Belgrádban látott zászlóhoz hasonló a mérkőzés előtt egy nappal Pristinában is megjelent. Arra sem derült fény, hogy azt ki készítette.
Az albán ellenfelet teszi felelőssé a Szerb Labdarúgó-szövetség (FSS) – számolt be honlapján a Magyar Szó című újvidéki napilap. Az FSS szerdai közleménye szerint az albánoknak egyetlen céljuk volt, mégpedig az, hogy a találkozó félbeszakadjon. Szerintük ezt bizonyítja az is, hogy a mérkőzés folytatására vonatkozó javaslatokat sorban elutasították.
Az FSS pontokba szedte azokat a lehetőségeket is, amelyeket felajánlottak az albán szövetségnek (FSHS). Az FSHS elutasította, hogy a játékvezető döntése alapján folytatódjon a találkozó, és azt is, hogy nézők nélkül folytatódjon a játék, ezen kívül nemet mondtak arra is, hogy másnap, azaz szerdán fejezzék be a meccset. „Véleményünk szerint az albánok miatt szakadt félbe a mérkőzés. Azt várjuk az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) fegyelmi bizottságától, hogy 3–0 arányban Szerbia javára írja a három pontot” – olvasható a közleményben.
A FSS emellett a legerélyesebben elítéli a Partizan stadionjában tapasztalt erőszakot, valamint a labdarúgás átpolitizálását, és szerintük az incidens nem más, mint terrorakció Szerbia ellen – írta a Magyar Szó.
Az FSS úgy véli: a vendégek játékosainak, szövetségi kapitányának, illetve az albán szövetség képviselőinek a reakciói arról árulkodnak, hogy összehangolt, szégyenteljes akció történt, amelynek csak egy célja volt, mégpedig az, hogy félbeszakadjon a találkozó.
Az erőszak és a rasszizmus bizonyítékának nevezte Edi Rama albán kormányfő a szerb-albán Európa-bajnoki selejtezőn történteket. Rama szerdán az Amerika Hangja (VOA) amerikai rádió albán nyelvű műsorában úgy fogalmazott: a labdarúgás nem lehet a politika eszköze. Szerinte a belgrádihoz hasonló eset Albániában nem történhet meg, mert országa és népe „nem süllyed arra a szintre". Albánia inspirációt jelenthet a térség jövője számára - fogalmazott.
A Magyar Szó emlékeztetett arra, hogy Szerbia 2010-ben a szerb szurkolók viselkedése miatt 3–0-ra elveszítette a genovai, Olaszország elleni mérkőzést, egy találkozót zárt kapuk mögött kellett megrendeznie, és felfüggesztett büntetést kapott, ami azt jelentette, hogy ha a következő két évben bármilyen incidenst előidéznek a szerb szurkolók, a válogatottat kizárják az aktuális selejtezősorozatból.