Az Európai Unió kormányának tekinthető Európai Bizottság egyik „minisztere”, biztosa lesz hamarosan az a Corina Cretu, aki kezdő újságíró korában szorgalmasan látogatta az RMDSZ sajtótájékoztatóit, ott pedig újságírói kérdésbe burkolva kifejezetten élesen magyarellenes kirohanásokkal hívta fel magára a figyelmet. Érdekes mindez azért, mert Corina Cretu éppen a régiók közti egyenlőtlenség kiküszöböléséért, valamint a leszakadó régiók felzárkóztatásáért felelős biztosi poszt jelöltje.
Amint erre Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke is rávilágított, a 47 éves bukaresti politikus nevének bedobásakor, a román jelölt éppen arra a munkára alkalmatlan, ami rá vár; költői kérdésként megfogalmazva: „Hogyan fogja Székelyföld leküzdeni a leszakadását, ha egy nacionalizmusáról, magyarellenességéről ismert politikus felel majd uniós szinten a felzárkóztatásért?”
Korábban kialakult politikai befolyását és nevét jelenleg arra igyekszik felhasználni, hogy Tőkés Lászlótól visszavegyék a Románia Csillaga kitüntetést, amelyet az 1989-es temesvári forradalom kirobbanásában játszott szerepéért kapott. Még az EP-alelnökké választása alkalmával sem bírta július elején, hogy ne tőkésezzen egy jóízűt, örömét fejezve ki amiatt, hogy a magyar EP-képviselő már nem ül azon a széken, amelyen ő. Szerinte Tőkés azért nem érdemli meg a román állami kitüntetést, mert „szeparatista, románellenes nyilatkozatokat tesz” külföldön és otthon egyaránt, és az etnikai alapú területi autonómiát szorgalmazza.
De nem is ezért foglalkoztak vele a brit és az amerikai lapok nagyobb terjedelemben – még tavaly: a román nagypolitikába a posztkommunista Ion Iliescu farvizén beevickélő asszony enyhén szólva igen bizalmas viszonyt folytatott George W. Bush amerikai elnök külügyminiszterével, Colin Powell-lel, az erről tanúskodó levelezést pedig egy azóta már lefülelt hekker nyilvánosságra hozta. Magukat masszívan tartó pletykák szerint Ion Iliescuval sem csak munkakapcsolata volt a szőke politikusnak, ahogy Bukarest második embere, Sorin Oprescu, valamint a külföldi hírszerző szolgálat volt főnöke, Gheorghe Fulga, továbbá a németországi védelmi tárca egykori szóvivője, Detlef Selhausen sem „csak az eszéért szerette”. Utóbbi két nagyágyúhoz ráadásul – egy Amerikába vándorolt volt román hírszerzési vezető, Ion Pacepa szerint – a KGB-n keresztül kerülhetett közeli kapcsolatba, e kapcsolatrendszerén keresztül pedig akár abban is szerepe lehetett, hogy Colin Powellt ne jelöljék a lejáró Bush-ciklus után amerikai elnökaspiránsnak.
A rejtélyes Powell–Cretu-kapcsolat gyümölcse is lehet akár a mostani biztosi jelölés is, erre is utalnak a hekker által nyilvánosságra hozott, nemritkán túlfűtött érzelmi állapotról tanúskodó sorok.
A romániai Romania Libera szerint hiába dörzsölik a kezüket a kormányzó szociáldemokraták: Corina Cretu regionális politikáért felelős uniós biztossá való kinevezése után sem fognak ömleni az európai támogatások az országba. Igaz ugyan, hogy ennél a „tárcánál” kezelik az uniós költségvetés csaknem egyharmadát, ennek a területnek van a legtöbb felügyelője: az EB négy alelnöke fog folyamatosan Cretu körmére nézni – írja a bukaresti jobboldali ellenzékhez közel álló lap, amely szerint ezzel a megoldással biztosította be magát Jean-Claude Juncker bizottsági elnök a parlamenti meghallgatásnál várható támadásokkal szemben, amelyek a román biztos tapasztalatlanságát kifogásolhatnák.
Corina Cretu regionális biztosként csak kezdeményezhet döntéseket, a határozatokat a tanács hozza meg, kivéve a versenyjogi ügyeket. Így a politikus elvileg nem hozhatja majd előnybe román vagy más nemzetbeli barátait, de ugyanígy ellenőrzés nélkül a magyaroknak sem okozhatna közvetlen hátrányokat.