Hókotrónak ütközött az olajvezér repülőgépe

A Total francia olajipari cég az egyik legnagyobb oroszországi befektető, elnöke a szankciók éles bírálója.

VZ
2014. 10. 21. 6:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Falcon 50 típusú, Párizsba tartó repülő fedélzetén a vállalatvezetőn kívül háromfős személyzet tartózkodott, mindannyian meghaltak – erősítette meg a reptér szóvivője. A repülőgép kigyulladt és szinte teljesen kiégett.

A baleset hétfő éjjel, moszkvai idő szerint néhány perccel éjfél előtt történt.

A tragédiáról szóló első hírekben még az szerepelt, hogy életét vesztette a hókotró vezetője is, később azonban kiderült, hogy életben van. Az ügyben vizsgálat indult. A baleset időpontjában 350 méteres volt a látótávolság.

A francia üzletember az orosz kormány által a külföldi befektetésekről szervezett eseményen vett részt hétfőn a Moszkva közeli Gorkijban.

Az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője szerint a repülésirányítók és a hókotró vezetőjének hibája okozhatta a magánrepülőgép szerencsétlenségét Moszkva vnukovói repülőterén. Vlagyimir Markin szóvivő hozzátette, hogy a rossz időjárási körülményeket és a magángép pilótáinak hibáját sem zárták ki a Christophe de Margerie elnök-vezérigazgató, valamint a gép teljes személyzetének halálával járó baleset okai közül. Az ütközésben részes hókotró vezetőjéről megállapították, hogy ittas volt.

Christophe de Margerie – anyai ágon a pezsgőiről és a luxusszállóiról ismert Taittinger-dinasztia tagja – 1974 óta dolgozott a cégnél, 2007-ben nevezték ki a Total vezérigazgatójává, 2010-ben az elnöki posztot is megkapta. A vállalat egyelőre nem reagált halálának hírére, a Le Monde című napilap viszont úgy tudja, hogy még az éjjel válságtanácskozást tartanak a francia cég párizsi központjában.

A Total a negyedik legnagyobb nyugati olaj- és gázipari cég, és az egyik legjelentősebb külföldi befektető Oroszországban. A vállalatvezető éles bírálója volt a Nyugat által Oroszországgal szemben az ukrán válság miatt foganatosított szankcióknak, amelyeket tévútnak nevezett. Úgy vélte, Európának le kell mondania arról a gondolatról, hogy csökkenti az orosz gáztól való függőségét.

Christophe de Margerie ellen több eljárás is indult korrupció és visszaélés miatt, egyfelől az Olajat élelmiszerért ENSZ-program keretében iraki vezetőknek átutalt kenőpénzek, másfelől pedig egy iráni ügylet miatt.

Az üzletember megbízatása 2015-ben járt volna le a cég élén. Tavasszal azt mondta, hogy hagyományaikhoz hűen, a vállalaton belüli jelöltek közül választják ki utódját, és nem keresnek külsős embereket. Az utódlással kapcsolatban a legtöbbször Philippe Boisseau és Patrick Pouyanne nevét emlegették. Előbbi a vállalat megújuló energiaforrásokkal foglalkozó divízióját, utóbbi a finomítói üzletágat vezeti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.