Így reformálná meg Európa pénzügyi piacait Hill

Jól működő és hatékonyan szabályozott pénzügyi rendszert tűzött ki célként a brit kijelölt biztos.

VZ
2014. 10. 01. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit politikus elsőként a jelenlegi szabályozás gyakorlatba való átültetését említette, amelyet az új, felmerülő kockázatok azonosítása követett. Harmadikként a nemzetközi pénzügyi szabályok konzisztens alkalmazását és a G20 országcsoporttal való együttműködést említette, majd a tőkepiaci unió megteremtéséről beszélt. Mint mondta, ez mind a 28 tagállam számára egyaránt fontos projekt, amely felszabadíthatja a befagyott tőkét szerte Európában, így az eljuthat az üzleti szférához. Végül, ötödikként arról beszélt, hogy fel akarja tárni, hogyan lehetne a nagy, strukturális reformok után az egységes piacot az állampolgárok érdekeiben továbbfejleszteni.

A mindezeket átható alapelv pedig az átláthatóság, amely az Európai Parlamenttel és a gazdasági bizottsággal folytatott munkát is meg fogja határozni – közölte Jonathan Hill.

A mérsékelt euroszkeptikusként számon tartott Hill franciául köszöntötte az őt meghallgató EP-képviselőket, majd a pár perces francia nyelvű bevezetőt és méltatást követően anyanyelvére váltott, s kijelentette: azt akarja, hogy az Egyesült Királyság egy sikeres Európai Unió tagja legyen.

A leendő pénzügyi biztos, aki eddig a brit törvényhozás felsőházának elnöke volt, megígérte, hogy a közös érdekeket fogja szem előtt tartani, mind a 28 tagállam érdekében fog dolgozni, és nem feledkezik meg arról, hogy a közvetlenül választott EP előtt elszámoltatható. „Nem azért vagyok itt, hogy a londoni City érdekeit képviseljem, hanem azért, hogy az egységes európai érdeket képviseljem” – jelentette ki a brit politikus.

Steven Woolfe, a brit Függetlenségi Párt (UKIP) képviselője azt a kérdést szegezte Hillnek, hogy korábban felesküdött a királynőre, és a Biblia szerint senki sem szolgálhat két urat. Akkor melyik esküjét tartja előrébb valónak, a királynőnek tett esküjét, vagy a majdani uniós biztosi esküjét, hogy függetlenül végzi tevékenységét, utasítást egyetlen kormánytól, jogi vagy természetes személytől sem fogad el? „A királynő vagy az EU az Ön gazdája?” – hangoztatta a képviselő.

„Nem gondolom, hogy őfelsége ellentmondást látna a kettő között. Én nem látok ellentmondást” – válaszolt Hill.

Jonathan Hill rögtön a legelején három kérdést kívánt tisztázni. Azt, hogy miért akarja a biztosi posztot, mit tud hozzátenni személy szerint a bizottság munkájához, és hogyan áll hozzá a feladathoz, amely kiemelten fontos a munkahelyteremtés és a növekedés beindítása szempontjából. Beszámolt arról, hogy volt saját vállalkozása, amelyet a semmiből épített fel, így tudja, milyen beindítani egy vállalkozást versenykörnyezetben. Többször is megismételte ugyanakkor, hogy jelenleg semmilyen cégben sincs részvénye, tulajdonhányada és nem tagja semmilyen igazgató vagy felügyelő testületnek, így semmilyen, a biztosi poszttal összeférhetetlen érdekeltsége nincs.

Kitért arra is, hogy a jogszabályokat kiegészítő Lordok Háza elnökeként jelentős tapasztalatra tett szert abban, hogy hogyan kell pártkötődéseken átívelő kompromisszumokat kialkudni, ott ugyanis egyik pártnak sincs többsége.

Említést tett arról, hogy bár hazája nem tagja az euróövezetnek és a bankunióhoz sem csatlakozik, a válság megmutatta, mennyire egymásra utaltak az unió tagállamai. Mint mondta: a bankunió terén az a feladat vár rá, hogy a kirakó még hiányzó darabjait segítsen a helyükre illeszteni.

„A célom, hogy jól működő és hatékonyan szabályozott pénzügyi rendszerünk legyen” – hangsúlyozta Jonathan Hill. Hozzátette: ha lenne varázspálcája, gondoskodna róla, hogy inkább kevesebb, de hatékonyabb jogszabály legyen sok irányelv és rendelet helyett, amelyek egy részére viszont mindenki fittyet hány.

Képviselők arról is kérdezték, hogy milyen szerepet játszik majd, ha hazája, az Egyesült Királyság újratárgyalja uniós tagságát, kapcsolatait az EU-val. Hill közölte: uniós biztos szeretne lenni, és legjobb képességei szerint igyekszik majd ellátni feladatait, ha pedig a brit kormány erről egyeztetéseket folytat más országokkal vagy intézményekkel, „az az ő dolguk\". Ebben nem merülhet fel összeférhetetlenség kérdése – jelentette ki.

Többször is előkerült a pénzügyi, valamint a brit kapcsolatrendszere miatti esetleges összeférhetetlenség kérdése. Erre Hill következetesen azt felelte, visszautasítja azt, ahogy hátterét, hazáját, és azt, ahogy a rá váró feladathoz áll, egyesek lefestik. „Visszautasítom, hogy bármiféle összeférhetetlenség állna fenn” – szögezte le Hill, többször is megismételve, hogy nem a Cityt képviseli, üzleti vállalkozásán pedig öt évvel ezelőtt túladott, amikor kormányzati szerepet vállalt az Egyesült Királyságban. – Ha lehetőséget kapok rá, Európa érdekében fogom ellátni feladataimat – tette hozzá a brit Jonathan Hill.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.