Dempsey szerint az amerikai csapatok nagyobb szerepet kaphatnak Észak-Irak legjelentősebb városának, Moszulnak a visszavételében, amelyet júniusban foglalt el az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet. „A moszuli valamikor a szárazföldi műveletek döntő ütközetévé válik. Az ösztönöm jelenleg azt súgja, hogy a harc bonyolultsága miatt másfajta tanácsadásra és asszisztálásra lesz majd szükség akkor” – fogalmazott a tábornok. Dempsey szeptemberben felvetette annak lehetőségét, hogy amerikai tanácsadók csatlakozzanak az iraki szárazföldi erőkhöz, de ezt Washingtonban elvetették.
Az Egyesült Államok a héten vetett be először alacsonyan repülő Apache helikoptereket az iraki erők támogatására, amivel kapcsolatban Dempsey kijelentette: a döntést a bagdadi repülőtér védelmében kellett meghozni. Az IÁ egységei egy iraki alakulat lerohanásával már lőtávolságra kerültek a létesítményhez, az amerikai erőknek pedig szükségük van a repülőtérre.
Amerikai katonai források vasárnapi közlése szerint Törökország beleegyezett, hogy az Egyesült Államok és az IÁ elleni szövetség más erői igénybe vehessék a területén lévő támaszpontokat, beleértve az incirliki légi bázist, amely mindössze 160 kilométerre fekszik a szíriai határtól. Ankara szombaton vállalta, hogy török területen négyezer harcost képezzen ki a szíriai mérsékelt ellenzéknek.
Az amerikaiak augusztus óta bombáznak IÁ-célpontokat Irakban és a légicsapásokat szeptemberben Szíriára is kiterjesztették. A Fehér Ház több ízben is leszögezte, hogy nem küld ismét Irakba szárazföldi csapatokat, amelyeket Barack Obama elnök – a 2008-as választási ígéretének megfelelően – nyolcévi megszállás után, 2011 végén kivont onnan.
Susan Rice, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója ezt a lehetőséget az NBC televíziónak nyilatkozva vasárnap ismét kizárta és kijelentette, hogy az Egyesült Államok ehelyett az iraki hadsereg megerősítésében és a szíriai ellenzéki erők kiképzésében vállal részt. Rice szerint Washington nem kérte Ankarától, hogy vezényeljen szárazföldi erőket Szíriába.
Martin Dempsey a törökök azon követelésével kapcsolatban, hogy hozzanak létre légtérzárat és ütközőzónát Szíriában, az ABC tévének nyilatkozva úgy vélekedett, hogy annak megvédéséhez az IÁ fegyvereseivel és a szíriai légierővel szemben több száz amerikai repülőgépre lenne szükség és a művelet fenntartása havi egymilliárd dollárba kerülne. A tábornok szerint nincs rá biztosíték, hogy egy ilyen lépés megváltoztatná a harci események menetét, de nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jövőben valamikor ütközőövezetet hozzanak létre a polgárháború sújtotta arab országban.
John McCain szenátor a CNN-nek nyilatkozva kijelentette, hogy Obama elnöknek az Iszlám Állammal szemben meghirdetett stratégiája bukásra áll és az amerikai szárazföldi erők bevetése nélkül nem lehet megállítani az IÁ iraki és szíriai térhódítását.