Nem köt bele a választásokba Moszkva és az EBESZ

Egyébként a nyugatbarát erők győzelme látszik esélyesnek az országban.

VZ
2014. 10. 27. 17:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mindent összevetve ezek a választások lezajlottak, ha nem is Ukrajna egész területén” – mondta Lavrov. „Azt gondolom, elismerjük ezeknek a választásoknak az eredményeit, minthogy nekünk nagyon fontos, hogy Ukrajnában végre egy olyan hatalom jelenjen meg, amely nem a belharccal van elfoglalva, nem azzal, hogy Ukrajnát hol Nyugatra, hol Keletre cibálja, hanem az ország előtt álló valóságos problémákkal” – jelentette ki az orosz külügyminiszter.

„Biztos vagyok benne, hogy lesz kivel tárgyalnunk a Legfelsőbb Tanácsban és a kormányban” – mondta Lavrov. Úgy értékelte, hogy az új ukrán parlamentben mindenképpen vezető erő marad Petro Porosenko Blokkja, amely „a mi partnerünk, elnökünk partnere a kijevi hatóságok és a luhanszki és donecki felkelők között megkötött minszki megállapodások egyeztetésében”.

„Ezeket a megállapodásokat Oroszország és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közreműködésével sikerült elérni” – hangsúlyozta az orosz külügyminiszter.

„Petro Porosenko nem egyszer, ezen belül a Vlagyimir Putyin részvételével tartott legutóbbi milánói találkozón, és tágabb körben, az úgynevezett „normandiai formulában” is megerősítette „elkötelezettségét ezen megállapodások teljesítése iránt” – fejezte be nyilatkozatát Szergej Lavrov.

Az ukrajnai parlamenti választások demokratikusak és összességében pozitívak voltak, fontos lépést jelentettek a nemzetközi normák megszilárdításának irányában – közölte hétfőn Kijevben a választásokat megfigyelő EBESZ.  Élénk kampány zajlott, valódi választási lehetőséggel, az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartása mellett, a központi választási bizottság részrehajlás nélkül és hatékonyan működött – állapították meg az EBESZ megfigyelői.

Ennek ellenére előfordultak esetek, hogy egyes jelölteket és választási segítőket megfélemlítettek vagy fenyegettek, és több száz, a választásokon indulni szándékozó potenciális jelöltet nem engedtek a jelölőlistákra felvenni. Az EBESZ sajnálatának adott hangot, hogy az Oroszország által elcsatolt Krím félsziget, valamint a szakadárok által ellenőrzött délkelet-ukrajnai területek lakói nem vehettek részt a választásokon. Emiatt a Legfelsőbb Tanács mintegy 30 képviselőjét nem sikerült megválasztani. Az EBESZ szerint az új ukrán parlamentnek, amelyben egyértelmű többségük van a Nyugat-barát erőknek, sok reformot kell elindítania.

Barack Obama amerikai elnök hétfőn gratulált az ukránoknak a „sikeres” parlamenti választásokhoz, és üdvözölte, hogy az ország bizonyos térségeiben uralkodó nehéz helyzet ellenére nyugalomban zajlott a szavazás.

Az amerikai elnök mindazonáltal nehezményezte, hogy „a Krím félszigetet elfoglaló orosz hatóságok és az oroszok által támogatott szeparatisták Kelet-Ukrajna bizonyos részein számos állampolgárt megakadályoztak abban, hogy éljenek demokratikus jogaikkal”.

Továbbra is fej fej mellett „halad” az Ukrajnában vasárnap tartott, előre hozott parlamenti választás szavazatszámlálásának előrehaladtával a két legtöbb voksot kapott párt. Ötvenszázalékos feldolgozottság mellett Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök Népi Frontja áll az első helyen 21,61 százalékkal, hajszálnyival megelőzve Petro Porosenko Blokkját, amely 21,45 százalékot kapott.

A TASZSZ orosz hírügynökség szerint harmadik helyen van az Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés (Szamopomics) nevű párt a voksok 11,10 százalékával, bekerülhet még a Viktor Janukovics egykori elnököt támogató Ellenzéki Blokk, amely 9,82 százalékon áll, Oleh Ljasko populista, nacionalista Radikális Pártja, Julia Timosenko Haza nevű pártja, és bejutási küszöböt közelíti a nacionalista Szabadság Párt 4,63 százalékos eredménnyel. Most már bizonyosnak látszik, hogy a vasárnapi választás az Európa-párti erők elsöprő győzelmét hozta.

A magyarság megmaradása Kárpátalján közös ügyünk, és ezt remélhetőleg Brenzovics László kijevi parlamenti képviselőként is segíteni tudja – mondta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az ukrán választásról tartott beszélgetésen, hétfőn a Magyarság Házában. A nemzetpolitikai Kutatóintézet rendezvényén az államtitkár kiemelte: befutó hely lehet az a 62. pozíció, amelyet Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke kapott az államfő, Petro Porosenko pártjának listáján. Brenzovics László képviselőként új színt vihet a kijevi törvényhozásba és megjelenítheti a kárpátaljai magyarság érdekeit – értékelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.