Ugyanakkor az elkülönítettek közül két fő – egy másik ápoló, illetve egy, a nyugat-afrikai ebolajárvány által érintett Nigériából hazatért spanyol – esetében negatívak lettek a tesztek, ezért ők hamarosan távozhatnak a kórházból. A további három emberről egyelőre nem tudni, hogy elkapták-e a kórt, így egyelőre csak egy megerősített eset van.
Spanyolország hétfőn jelentette be, hogy ebolavírussal fertőződött meg egy ápolónő a madridi III. Károly kórházban. Ő az első, aki Afrikán kívül kapta el a betegséget. Az ápolónő korábban tagja volt annak a kórházi csoportnak, amely egy Sierra Leonéból ebolafertőzéssel hazatért 69 éves spanyol papot kezelt, aki a múlt hónapban belehalt a betegségbe. Ugyanebben a kórházban kezeltek korábban egy másik spanyol segélymunkást is, akivel szintén hazaszállítása után végzett a kór.
A megfertőződött nővéren kívül férjét, valamint további kórházi dolgozókat különítettek el a kórházban. Az egészségügyi hatóságok megfigyelés alatt tartják azt az 50 embert, aki a spanyol papot kezelte vagy kapcsolatba lépett a megfertőződött nővérrel.
Az ápolónő férje – akinek esetében a hatóságok szerint nagy a veszély, hogy szintén elkapta a betegséget – azt mondta az El Mundo című spanyol napilapnak, hogy 40 éves felesége javarészt otthon volt azután, hogy szeptember 30-án jelentkeztek nála az ebola tünetei.
Az El Mundo állítása szerint telefonon magát a nővért is elérte, aki fáradt hangon azt állította, hogy miután jelentkeztek a tünetek, megtette a szükséges óvintézkedéseket. Az ápolónő azt is elmondta az El Mundónak, hogy már kicsit jobban van. Férje azt mondta, neki semmi baja.
Az ABC című lap ugyanakkor azt írta, hogy a nő órákat töltött egy másik madridi kórház sürgősségi osztályának várójában, mielőtt a III. Károly kórházban kezelni kezdték.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő a megbetegedésekkel kapcsolatos bírálatokra reagálva azt hangoztatta szerdán, hogy az ország egészségügyi rendszere „az egyik legjobb a világon”, és „hagyni kell, hogy az orvosok tegyék a dolgukat”. Egyúttal „teljes átláthatóságot” ígért az esetleges járványhelyzettel kapcsolatban, és mindenkit nyugalomra intett a törvényhozás előtt felszólalva.
Az ellenzék az eset kapcsán a közegészségügyet érintő megszorítások és a szektor „tervezett privatizációja” miatt bírálta a kormányt.
Közös európai uniós stratégiát szorgalmazott szerdán az Ebola-járvány európai elterjedésének megakadályozására Beatrice Lorenzin, az olasz egészségügyi tárca vezetője, aki mindenekelőtt az európai repülőterek szigorúbb ellenőrzését sürgette. Beatrice Lorenzin azt kérte, az EU azonnal hívja össze az egészségügyi bizottságot. „A tagállamokban egységes óvintézkedéseket kell bevezetni az Ebolával szemben" – hangoztatta az olasz egészségügyi miniszter.
Európában továbbra is kicsi a valószínűsége egy Ebola-járvány kialakulásának és annak is, hogy a megerősített spanyolországi fertőzésből kiterjedt fertőzés alakuljon ki – mondta Jakab Zsuzsanna, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója szerdán telefonon az MTI-nek. Kedden ugyanakkor még felhívta fel a figyelmet arra, hogy a kórt nem lehet kizárni Európából, mert sokan utaznak az érintett afrikai országokba és visszafelé is.
Afrikában eközben néhol embertelen állapotok uralkodnak: holttestek borítják Sierra Leone utcáit, miután nem fizettek munkabért a halottszállítóknak, akik emiatt sztrájkba léptek – jelentette szerdán a nyugat-afrikai országban működő állami média. Sierra Leonéban eddig több mint hatszázan haltak bele a betegségbe.
Jóváhagyta az ENSZ illetékes bizottsága a világszervezet Ebola elleni harcra létrehozott vészhelyzeti missziójának 49 millió dolláros (mintegy 12 milliárd forintos) költségvetését. Az ENSZ Közgyűlésének költségvetési bizottsága kedden határozott arról, hogy támogatja Ban Ki Mun főtitkárnak a misszió (UNMEER) finanszírozására vonatkozó beadványát, amely várhatóan az év végéig fedezheti a nyugat-afrikai Ebola-járvány megfékezésére irányuló műveletek költségét.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) múlt heti adatai szerint a februárban Nyugat-Afrikában kitört járvány eddig 7500 embert fertőzött meg, és közülük több mint 3400-an életüket vesztették. Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta.
A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik többek között a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik.