Aki még az amerikaiakat is legyőzte

A koszovói magyar misszió századosa lehajrázta az USA hadseregének katonáját.

2014. 11. 12. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Elsőként ért a célba nemrég az amerikai 38. lovasezred (38th Cavalry Regiment) Koszovóban megrendezett katonai menetversenyén. Hány katonát előzött meg?
– Több mint 400 induló közül bizonyultam a legjobbnak. A jelenleg Koszovóban szolgáló amerikai alakulat szervezte a versenyt, közülük vettek részt ebben a legtöbben. A második legnagyobb résztvevő csapat a magyar volt, 34 fővel. A megmérettetést egyébként az amerikai egység második világháborús cselekedeteiknek emléket állítva rendezték meg Cavalry Charge (lovas roham) névvel a KFOR erőknél szolgáló katonáknak.

– Mit szóltak az amerikaiak, hogy az általuk szervezett versenyen egy magyar nyert, miközben ráadásul ők vettek részt a legnagyobb létszámban?
– Sportszerűen gratuláltak, de természetesen szerettek volna elsők lenni. A legjobbjuk vezetett is előttem, de az utolsó egy kilométeren megelőztem. A harmadik helyezést is elvették egyébként tőlük, a bronzérmes helyre egy lengyel katona futott be a célba. Ezt követően mindenki azt kérdezgette, hogy sportoló vagyok-e?

– Egyébként sportoló?
– Csak amatőr szinten. Több futóversenyen és honvédségi túlélő versenyen részt vettem már otthon is, honvédségi futóbajnok is vagyok.

– Milyen nehézségekkel kell szembenéznie egy ilyen katonai verseny résztvevőjének?
– A Bondsteel tábor dimbes-dombos területén kijelölt pályán az első, 7,9 kilométeres szakaszt bakancsban, egy 10 kilogrammos hátizsákot cipelve kellett megtenni. A zsákom az izzadságtól később 12 kilogrammossá vált. Egyenes terep nem volt, hol felfelé, hol pedig lefelé kellett futni a murvás földutakon. Szerencsére jól bejáratott bakancsot viseltem, így nem jártam úgy, mint sokan, akiknek feltörte a lábát a katonai viselet. A második ugyanilyen hosszú körben már tetszőleges sportfelszerelésben, futva kellett leküzdeni a meredek emelkedőket és lejtőket. A távokat egy óra tíz perc alatt sikerült megtennem.

– Itt nem állt meg, nemsokára elindult egy újabb, hasonló versenyen, amelyet szintén megnyert.
– Ezt követően megnyertem az úgynevezett „Dán menetet” is. Itt hasonlóan nehéz körülmények között kellett „menetelni.” A verseny lényege, hogy mindenhol, ahol dán katonák is szolgálnak, jótékonysági célra megszerveznek egy-egy ilyen vetélkedőt. Ezen a megmérettetésen mindenkinek egy tíz órán belüli szintidőt kell teljesíteni gyalogolva, illetve futva.

– Melyik magyar alakulatnál szolgál és hány misszióban vett részt eddig?
– A Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandárnál szolgálok Tatán. A KFOR kontingensben, Pristinában teljesítek szolgálatot hadműveleti tisztként. Ez az első misszióm, augusztustól vagyok itt, és fél év elteltével mehetek haza.

– Akkor a karácsonyt is külszolgálaton tölti. Mit szólt ehhez a család?
– Közösen vállaltuk, megbeszéltük a feleségemmel, hogy részt veszek a misszióban. Nem volt könnyű döntés, hiszen két pici gyerekem van, egy kisfiú és egy kislány, akik egy és négyévesek. Interneten persze tartjuk a kapcsolatot, a lehetőségekhez igazodva, gyakran beszélgetünk. Arra is jó a sport, hogy könnyebben legyőzze az ember a misszióval járó lelki és fizikai nehézségeket. Olyan kikapcsolódás, amelyben szerencsére parancsnokaink is támogatnak. A magyar kontingens vezetésének sokat köszönhetek, sok figyelmet szentelnek a fizikai felkészítésünkre. A velünk szolgáló nyugati katonák is elismerik, hogy a technikai, felszerelésbeli elmaradás ellenére a Magyar Honvédség katonái sok esetben még jobban meg tudják oldani a missziós feladatokat, mint ők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.