Sahra Wagenknecht, a Baloldal (Die Linke) alelnöke csütörtökön a német parlament alsóházában (Bundestag) bírálta Junckert, amiért vezetése alatt a Luxemburggal kötött titkos adóügyi megállapodások révén részben nullára csökkent a nagy cégek adókötelezettsége.
Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) nevű, washingtoni központú újságíró-szervezet által megszerzett dokumentumok alapján többtucatnyi nemzetközi médium arról számolt be csütörtökön, hogy adóminimalizálás céljával titkos adóügyi megállapodást kötött Luxemburggal 340 multinacionális cég, köztük olyan ismertek is, mint a PepsiCo, az AIG, a Deutsche Bank, az Apple, az Amazon vagy az IKEA. A leleplezett egyezmények 2002 és 2010 között születtek. A luxemburgi hatóságok tagadják, hogy léteznének ilyen „kivételező ügyletek” az ottani adórendszerben.
„Azt már igencsak figyelemre méltónak tartom, hogy az adócsaláshoz nyújtott segítség és az ahhoz való hozzájárulás, hogy a konszernek az európai közösséget milliárdos és billiós nagyságrendben károsíthassák meg, szemmel láthatóan a legmagasabb európai tisztségek elnyerésére predesztinálja az embert” – fogalmazott a baloldali politikus.
Carsten Schneider, a német Szociáldemokrata Párt (SPD) pénzügyi szakértője azonnali magyarázatot követelt Junckertől, aki sokáig Luxemburg pénzügyminisztereként szolgált. Schneider szerint az Európai Bizottság elnökének el kell mondania, mit tudott a luxemburgi adóhatóságok kérdéses eljárásairól.
Jean-Claude Juncker 2014. november 1-je óta áll a brüsszeli testület élén, előtte Luxemburg kormányfőjeként (1995–2013), illetve pénzügyminisztereként (1989–2009) tevékenykedett.