Fellépést sürgetett Ferenc pápa az Iszlám Állam ellen

Ferenc pápa azután beszélt erről, hogy találkozott Törökország vezetőivel.

RZ
2014. 11. 28. 18:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A szükséges humanitárius segítség mellett az ember nem lehet közömbös az iránt, hogy mi váltotta ki ezt a tragédiát” – fogalmazott a katolikus egyházfő Ahmet Davutoglu kormányfővel és Recep Tayyip Erdogan államfővel való találkozója után.

Mindazonáltal azt is leszögezte, hogy ez nemcsak katonai fellépést jelent. A vallások közti párbeszéd, a fundamentalizmus elleni fellépés, valamint a szegénység és az éhezés elleni küzdelem is elengedhetetlen ahhoz, hogy véget vessenek az IÁ által elkövetett „szörnyű üldözésnek” – mondta a pápa.

„A fanatizmussal és a fundamentalizmussal, valamint a félreértéseket és megkülönböztetést szülő irracionális félelmekkel az összes hívő szolidaritásának kell szembeszállnia” – fogalmazott a katolikus egyházfő. Egyúttal párbeszédet sürgetett a „vallást kihasználó terrorizmus” ellen és a vallásszabadság fontosságát hangsúlyozta.

Törökországot korábban sok burkolt és nyílt bírálat érte nyugati államok és a kurdok részéről, amiért nem lép fel katonai erővel a határa közvetlen közelében harcoló Iszlám Állam ellen. Elemzők szerint ennek oka, hogy az IÁ tevékenysége bizonyos szempontból a szíriai rezsim megdöntését akaró, de a kurdok megerősödésében ellenérdekelt Ankara malmára hajtja a vizet.

A nyári elnökké választásáig egy évtizeden át a miniszterelnöki tisztséget betöltő Erdogant azért is sok bírálat érte hazájában és külföldön, mert egyesek szerint az ország iszlamizációján mesterkedik, és vezetése alatt az élet egyre több területén lett ismét domináns a muzulmán vallási etika és szokások az Oszmán Birodalom felbomlása óta szekuláris országban.

Ferenc pápa azért azonban dicsérte Törökországot, amiért mintegy 1,6 millió szíriai menekültet fogadott be, és azt mondta, a nemzetközi közösség erkölcsi kötelessége segíteni Ankarát ellátásukban.

Erdogan a találkozót követően azt hangoztatta, hogy a pápa látogatása változtatni fog az iszlám megítélésén a keresztény világban. A török államfő elítélte, hogy nyugaton az iszlámot gyakran a terrorizmussal azonosítják, holott „a terrorizmussal és az erőszakkal kapcsolatos szemléletük azonos” a keresztényekével.

Recep Tayyip Erdogan Ankarában a nagy vitákat kiváltott, nemrég átadott új elnöki palotában fogadta Ferenc pápát. Így az egyszerű életmódjáról ismert, a szegénység és az egyenlőtlenségek ellen gyakran felszólaló katolikus egyházfő volt az első külföldi méltóság, akit Erdogan a 350 millió dollárból felépített, ezerszobás és 200 ezer négyzetméteres épületben fogadott. Korábban a kormánykritikus ankarai mérnöki kamara arra kérte a pápát, hogy ne lépjen be a szerintük jogsértő módon épült palotába.

Ferenc pápa rendkívül szigorú biztonsági intézkedések által kísért törökországi látogatása során Kemal Atatürknek, a szekuláris török állam atyjának mauzóleumában is járt. Az egyházfő három napig fog Törökországban tartózkodni, ahova I. Bartholomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka meghívására utazott. A hétvégén találkozik Isztambulban a pátriárkával és a helyi keresztény kisebbség képviselőivel is. A 80 milliós Törökországban 120 ezer keresztény él. Római egyházfő negyedik alkalommal látogat a muszlim államba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.