Angela Merkel Helmut Kohl német kancellár és Tadeusz Mazowiecki néhai lengyel miniszterelnök történelmi találkozójának és az 1989. november 12-én a német–lengyel kiengesztelődésért ott bemutatott szentmise huszonötödik évfordulójának alkalmából látogatott a városba. A német–lengyel történelmi viszonyról beszélve Merkel kijelentette, hogy a németek „elképzelhetetlen mértékű szenvedést okoztak a lengyeleknek”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy jelenleg „Lengyelország és Németország kiáll a biztonság és a szabadság mellett. Ennek fontosságát különösen most, az ukrajnai válsággal szembesülve láthatjuk.”
Az ukrán válsággal kapcsolatban a kancellár kifejtette, az ukrajnai területi egység megsértését „a jog alkalmazásával, nem az erősebb jogához folyamodva” kell orvosolni. Az ukrajnai helyzet biztonságpolitikai oldalát elemezve hangsúlyozta, megérti a lengyelek történelmileg megalapozott kétségeit, s a NATO szolidaritásáról biztosította lengyel partnereit. Merkel Lengyelország szerepét is kiemelte a weimari háromszögnek nevezett német–francia–lengyel csoporton belül.
A németeknek a jelenlegi Lengyelország nyugati részeiből a második világháború után való kitelepítéséről beszélve Angela Merkel azt mondta, ezt a korábbi német kegyetlenségek tükrében kell szemlélni.
A közös történelmi múltról Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök is szólt Krzyzowában. Szerinte a lengyelek „nem a történelem túszai”, ezért képesek a következtetések levonására, a közös cselekvésre.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!