Román média: Ponta az arroganciájába bukott bele

A fiataloknál betelt a pohár, az ő „szavazási forradalmuk” döntötte el az elnökválasztás kimenetelét – írták.

VZ
2014. 11. 17. 13:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hotnews.ro hírportál szerint Ponta újból megalázta saját népét azzal, hogy brutálisan megfosztotta a szavazati jogtól.

Ez volt az az utolsó „arroganciacsepp”, amitől betelt a pohár – írta a honlap, amely szerint a közösségi portálok fiatal nemzedéke döntötte el a választás kimenetelét, egy kisebb „szavazási forradalmat” szervezve.

 

 

A szintén a jobboldallal szimpatizáló Romania libera című újság elektronikus kiadása szerint Ponta és a körülötte lévők alulbecsülték, milyen erős érzelmi hatást fog okozni Romániában, hogy több ezer román állampolgár nem tudott szavazni.

Ha már az elnökválasztás első fordulója után megértette volna Ponta, hogy a tanult, nagyvárosi románok nem tudják lenyelni a külföldön élő barátaikat és rokonaikat ért megaláztatást, akkor részlegesen megoldotta volna a problémát: a kormány megnyitott volna néhány újabb szavazókörzetet, kitolta volna az urnazárás időpontját, és ezzel megmutathatta volna, érdekli a probléma – írták.

A szintén jobboldali Evenimentul Zileiben Dan Andronic, az újság igazgatója úgy vélte, hogy Johannis győzelme lényegében a leköszönő Traian Basescu államelnök utolsó politikai győzelme. Szerinte ez az érdem azért a távozó elnöké, mert 2012-ben Pontáék elsöprő parlamenti választási diadala után nem adta fel a harcot a Szociáldemokrata Párttal (PSD), és az utolsó pillanatig küzdött Ponta és az általa képviselt „korrupt” rendszer ellen – olvasható az Evenimentul Zileiben.

Le kell vonnia minden politikai szereplőnek a következtetéseket választások eredményeiből – jelentette ki az új román államelnök. Johannis egyebek mellett a választási törvény módosítását, a külföldi szavazás rossz megszervezése miatti vétkesek felelősségre vonását és a korrupt politikusoknak kedvező amnesztiatörvény parlament általi elutasítását kérte.

Johannis szerint a tisztségükkel kell felelniük a kormányban azoknak, akik hibásak a külföldi szavazás „katasztrofális” megszervezéséért, ahol több ezer román nem élhetett szavazati jogával a kevés szavazókörzet miatt. Johannis a helyzetet nem megfelelően kezelő nagykövetek és konzulok visszahívását kérte a még hivatalában lévő Traian Basescu államelnöktől.

Ismert, a hírtelevíziókban megszólaló elemzők egybecsengő véleménye, hogy a Ponta-ellenes „tiltakozószavazatok” döntötték el a választást. Az eredmények általános meglepetést okoztak, hiszen a második forduló előtti utolsó felmérések is Victor Ponta jelentős előnyét mutatták. Az elemzők szerint a választási eredményekben jelentős szerep jutott a közösségi portálokon folytatott kampánynak, amelyben Klaus Johannis támogatói sokkal aktívabbak voltak. Míg Victor Pontára az idős, kevésbé iskolázott, falusi választók szavaztak, addig Johannist a nagyvárosok lakói, a fiatalok és a külföldön élő román állampolgárok támogatták.

A nagyszebeni szász polgármester magabiztosan, csaknem tízszázalékos előnnyel nyert Victor Pontával szemben – derült ki a szavazatok 96,5 százalékának megszámlálása után.

Nem mond le miniszterelnöki tisztéről Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, amíg a koalíciós partnerek támogatását élvezi – jelentette be hétfői sajtóértekezletén a politikus. A miniszterelnök meggyőződését fejezte ki, hogy sikerül majd a megválasztott, „megkérdőjelezhetetlen legitimitással rendelkező” elnökkel párbeszédet folytatnia.

Rámutatott: tiszteletben tartja a román választók vasárnap leadott voksát, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az ellenzék is tiszteletben tartja azt a mandátumot, amelyet a PSD kapott a 2012-es parlamenti választáson. Ponta erre hivatkozva az akkor elfogadott  szociálliberális kormányprogram folytatásán kíván dolgozni, amíg élvezi a koalíció támogatását.

Ponta a kormányát támogató román pártok vezetőivel együtt állt ki rövid nyilatkozatra a sajtó elé. A kormányban részt vevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem képviseltette magát.

Victor Ponta azt mondta: a PSD-nek le kell vonnia a választás következtetéseit, ezért kedden a kormánytöbbség napirendre tűzi a parlamentben és elutasítja az ellenzék által bírált amnesztiatervezetet, ugyanakkor kiadja az igazságszolgáltatásnak a korrupcióval gyanúsított törvényhozókat.

Megállapította, hogy továbbra is a PSD a legnagyobb párt, ugyanakkor az a politikai erő, amely a legtöbb negatív szavazatot váltja ki. Victor Ponta úgy vélte: a PSD most jobban teszi, ha hallgat és megpróbál úgy megváltozni, ahogy az emberek, nem pedig egyes vezetői szeretnék.

Az RMDSZ kínos helyzetbe került Klaus Johannis megválasztásával az erdélyi kommentárok szerint. A párt Victor Ponta kormányának tagja, de a romániai magyarok többsége Johannisra szavazott. Az elnökválasztás heteken belül a kormánykoalícióban is változást hozhat a romániai szakértők szerint.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kisebbségi kérdésekben nem sokat remél a vasárnap román államfővé választott Klaus Johannistól – nyilatkozta a szövetség elnöke. Kelemen Hunor szerint „Johannis megválasztása azt üzeni, hogy Románia egy modellország, amelyben a kisebbségi kérdés meg van oldva, hisz a választók egy a német kisebbség soraiból származó elnöknek szavaztak bizalmat. Ez persze nem igaz, de emiatt a magyarság törekvései hiteltelenné válnak.”

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) történelmi jelentőségűnek tartja, hogy az 1989-es rendszerváltás óta először lehet erdélyi elnöke Romániának. A párt az MTI-hez is eljuttatott hétfői közleményében gratulált Klaus Johannisnak. Az EMNP értékelése szerint a jobboldali jelölt választási sikere „az öntudatra ébredt civil társadalom fölényes győzelme a hazug és korrupt bukaresti pártokrácia felett”.

„Azzal, hogy Klaus Johannis személyében erdélyi elnöke lesz az országnak, kezdetét veheti Románia normalizálódása, és az általunk is vallott értékek – a korrupciómentes politika, a jól végzett munka becsülete, a nemzeti közösségek közötti kölcsönös tisztelet és tényleges esélyegyenlőség – lehetnek a meghatározóak” – hangsúlyozta a Toró T. Tibor elnök által jegyzett közleményében az EMNP.

Üdvözölte Klaus Johannis államelnökké választását Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, aki szerint új korszak kezdődhet a magyar-román viszonyban. Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény szerint ez az új korszak a kölcsönös tiszteletre, az alapvető emberi jogok maradéktalan tiszteletben tartására, Magyarország és Románia közötti hosszú távú bizalomra épülhet. Hozzátette: mindez esélytelen a székelyek jogainak intézményi garanciája nélkül, a székely törekvések elismerése nélkül, illetve a székely zászló, és a magyar feliratok további üldözése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.