Megindult a fogolycsere Ukrajna és a Krím között

A csere tízfős csoportonként kezdődött a Donecktől északra fekvő Kosztyantyinivka város közelében.

MD
2014. 12. 26. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán kormány, illetve az oroszbarát szakadár erők képviselői a szerdai minszki tárgyalásokon egy korlátozott, de jelentős fogolycseréről állapodtak meg. Ennek értelmében 150 fogságba esett ukrán katonát kicserélnek 225 szeparatistára.

Az önhatalmúlag kikiáltott Donecki Népköztársaság vezetője azt állítja, látta, amint július 17-én Kelet-Ukrajna felett lelőtték a Malaysian Airlines MH17-es járatát – írja az Origo az ukrán Unian hírügynökségre hivatkozva. Olekszandr Zaharcsenko az után beszélt erről egy donecki sajtótájékoztatón, hogy az orosz Komszomolszkaja Pravda napilap egy anonim ukrán légi irányítóval készített interjút, aki azt állította: a malájok Boeing–777-esét az ukrán légierő egyik Szuhoj–25-ös vadászgépe lőtte le.

 

Az Unian arra figyelmeztet, hogy Zaharcsenko szavait érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen a maláj gép több mint 9000 méter magasan repült – miközben ismertetője szerint a Szu–25-öst legfeljebb 7000 méteren lehet bevetni –, és érthetetlen az is, hogy a szeparatista vezér miért hallgatott a hírről több mint öt hónapon át.

A hírügynökségek pénteken arról adtak hírt, hogy ezen a napon a fogolycsere megkezdődött, de nem voltak pontos értesülések arról, hogy pénteken este éppen hol tartott a folyamat. Annyit lehetett tudni, hogy a csere tízfős csoportonként kezdődött a Donecktől 45 kilométerre északra fekvő Kosztyantyinivka város közelében.

A válság általános rendezését illetően ugyanakkor továbbra sincs előrelépés. Mindössze két nappal az után, hogy újrakezdődtek, pénteken ismét megszakadtak a minszki béketárgyalások.

Az ukrán infrastrukturális minisztérium pénteken bejelentette, hogy ettől a naptól megszünteti az autóbusz-forgalmat a Krím félszigetre, a buszállomásokon már be is tiltották az említett járatokra szóló jegyek árusítását.

Az Ukrzaliznytsia ukrán vasúti társaság is jelezte: a teherszállítást már péntektől leállítja, a személyszállító járatok viszont hétfőig fokozatosan szűnnek meg. A vállalat ugyanakkor nem közölte, hogy a biztonsági megfontolásokra hivatkozó, ideiglenesnek mondott intézkedés meddig marad érvényben, és azt sem pontosította, hogy milyen biztonsági aggodalmak miatt vezették be a korlátozást. A társaság közleményében csupán ennyi olvasható: „Az utasok biztonságának szavatolása érdekében (a vasúti társaság) a Krím félszigetre tartó vonatjáratait megállítja Novoolekszijivka és Herszon állomásnál”, vagyis annál a két városnál, amely még az ukrán területen a Krím határának közelében fekszik.

A térséget ellátó ukrán állami áramszolgáltató december 24-én egy időre lekapcsolta az áramszolgáltatást is, emiatt egész délelőtt nem volt áram a Krímben. Az ukrán vállalat arra hivatkozva tette ezt, hogy a félszigeten túllépték az áramfogyasztásra vonatkozó, megszabott keretet.

Ukrajna fedezi az Oroszország által márciusban annektált Krím áramszükségletének 80 százalékát. Az Ukrinterenergo ukrán állami áramszolgáltató szerint, ha romlik az áramellátás Ukrajnában, akkor teljesen leállhat a Krím ellátása elektromos energiával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.