Az amerikai elnök közleményében azt is leszögezte, az Egyesült Államok továbbra is együtt fog működni európai partnereivel és szövetségeseivel, hogy koordinálják az Oroszországgal szembeni fellépést és szankciókat. Azt is hangsúlyozta, hogy kész visszavonni a gazdasági büntetőintézkedéseket, amennyiben Oroszország „megteszi a szükséges lépéseket”.
John Earnest fehér házi szóvivő nem sokkal korábban a „szükséges lépéseket” illetően azt mondta, az Egyesült Államok akkor fogja visszavonni az Oroszország elleni szankciókat, ha Moszkva lépéseket tesz az ukrajnai feszültség enyhítése érdekében és véget vet az agressziónak.
A kérdéses jogszabály, az ukrajnai szabadságot támogató törvény célja a nagyobb nyomásgyakorlás Vlagyimir Putyin orosz elnökre ukrajnai politikájának megváltoztatásáért. A törvény az eddigi szankciókat kiterjesztené az orosz hadiipari szektorra és a Gazprom gázipari nagyvállalatra is, ha az korlátozná az Ukrajnába vagy a NATO-tagállamokba irányuló gázexportot. Emellett a törvény lehetővé tenné az Ukrajnának nyújtott katonai segítség növelését.
Ugyanakkor a törvény a Fehér Ház kérésére nem tartalmaz kötelezően életbe lépő szankciókat, így biztosítva széles mozgásteret Obama számára. Konkrétan az szerepel a jogszabályban, hogy az elnök lemondhat a szankciók bevezetéséről, ha megítélése szerint ez az ország nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.
Earnest korábban azt mondta, hogy az elnöknek kétségei vannak a törvénnyel kapcsolatban, az ugyanis „zavaros üzenetet küld a szövetségeseknek, mivel olyan elemeket tartalmaz, amelyek nem tükrözik a folyamatban lévő konzultációkat”.
John Kerry amerikai külügyminiszter kedden szintén arról beszélt, hogy az ukrán válság miatt Oroszország ellen foganatosított szankciókat néhány héten vagy akár néhány napon belül hatályon kívül lehetne helyezni Putyin döntéseinek függvényében.