Összeültek megmenteni a rubelt

Az orosz valuta megerősítését célzó lépéseket dolgoztak ki; a gyenge rubel térségünk gazdaságát és fizetőeszközeit is megtépázta.

VZ
2014. 12. 16. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos közlés szerint Dmitrij Medvegyev miniszterelnök az Oroszországban kialakult pénzügyi-gazdasági helyzet miatt ült össze a kabinet több tagjával, az orosz elnök tanácsadójával és a jegybank elnökével.

Ezt megelőzően Szergej Svecov, a jegybank alelnöke kritikusnak nevezte a pénzpiacon kialakult helyzetet, miután az orosz fizetőeszköz soha nem látott zuhanást produkált. Moszkvai idő szerint délután 3 órakor a dollár árfolyama meghaladta a 80 rubelt, az euróé pedig a 100 rubelt a moszkvai tőzsde devizakereskedésében. Háromnegyed négy körül egy euró 92 rubelbe, egy dollár pedig 72 rubelbe került. Az RBK orosz hírügynökség szerint Svecov azt mondta, hogy még a legszörnyűbb álmukban sem gondolták volna, hogy ez megtörténhet.

A gyengülő euróövezet mellett most már az oroszországi pénzügyi válság is kockázatot jelent Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságainak növekedésére – állapították meg keddi tanulmányukban londoni pénzügyi elemzők. A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai szerint az elsődleges átszűrődési csatorna az export. A jövő évi orosz recesszió elkerülhetetlennek tűnik, ám mélysége egyelőre igen bizonytalan, és a következő hetek eseményeitől függ.

A Capital Economics elemzői által kidolgozott forgatókönyv-változatok alapján az orosz hazai össztermék (GDP) 2015-ben 2-8 százalék közötti mértékben zuhanhat, ami a ház modellszámításai szerint a közép- és kelet-európai térség oroszországi exportjának 18-50 százalék közötti visszaesését okozhatja, és ez 0,3-1,0 százalékponttal csökkentheti jövőre a régió átlagos növekedési ütemét.

A rubel gyengülése magával húzta a kelet-közép-európai, a török és a dél-afrikai piacokat is. Kedden a forint gyengült a legjobban a kelet-közép-európai devizák közül. Az euróval szemben délután fél 4 utánra 1,24 százalékot veszített értékéből a reggeli árfolyamához képest, így 312,9 forinton állt, ami szeptember óta a leggyengébb érték. Elemzők szerint ez azt mutatja, hogy az alacsony államháztartási hiány ellenére a hazai össztermék (GDP) 80 százalékát megközelítő államadósság miatt a magyar gazdaság továbbra is kitett a külföldi piacok változásainak.

Elemzők szerint a régió néhány országában, Magyarországon és Lengyelországon is kamatcsökkentés várható a következő hónapokban a negatív fogyasztói árindex és a lassuló gazdasági növekedés miatt. Ehhez hozzájárul, hogy a kelet-közép-európai régió legnagyobb exportpiacán, Németországban másfél éves mélyponton van a magánszféra gazdasági növekedése.

Az alacsonyabb olajárak kedveznek a kelet-közép-európai régió országainak, azonban az orosz pénzügyi válság érzékenyen érinti őket a vállalatok oroszországi érdekeltségein keresztül – vélik szakértők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.