A kamatemelés hatására a keddi kereskedés kezdetén 9 százalékos drágulással 59 rubelen indult a dollár, két órával később, közép-európai idő szerint 10 óra körül már ismét történelmi mélypontra esett és 66 rubel ért egy dollárt. Délben 69 rubelen, fél egykor már 71 rubelen, mintegy tíz perccel később 73,58 rubelen állt a dollár. Percekkel 14 óra után 72,83 rubel ért egy dollárt. Negyed kettőkor érte el eddigi napon belüli csúcsát a dollár, ekkor 78,40 rubelt ért. Innen azonban szerényen erősödni kezdett a rubel 14 óráig. Egy évvel ezelőtt 32,9 rubel ért 1 dollárt.
Hétfőn a rubel mintegy 10 százalékkal 1998 óta a legnagyobb mértékben gyengült. Az orosz kormány nem kívánt megjegyzést fűzni a jegybanki döntéshez, amit azzal indokolt, hogy „a központi bank a kormánytól független intézet”.
Az orosz központi bank elnöke, Elvira Nabiullina olyan külső tényezőkre vezette vissza kedden reggel a rubel gyengülését, mint a kőolaj árcsökkenése és a szankciók.
Egyes elemzők szerint a jegybank elkésett az intézkedéssel annak ellenére, hogy alig telt el néhány nap azóta, hogy csütörtökön 100 bázisponttal emelte fel az irányadó kamatot a rubel árfolyamának a védelmére. Az akkori döntés sem hozott egyébként eredményt, a rubel szinte azonnal történelmi mélypontra esett. Megfigyelők szerint a jegybank rövid időn belül valószínűleg többször is kamatot emel majd, miközben folytatja a rubelvédő intervenciókat. A rubel csaknem 50 százalékkal gyengült a dollárhoz képest az év eleje óta. A jegybank kedden azt közölte, hogy december 12-én 2,38 milliárd dollárt költött a rubel védelmére.
Egybehangzó citybeli vélemények szerint ráadásul a meredek kamatemelés és az olajárak zuhanása együtt mély recesszióba sodorhatja jövőre az orosz gazdaságot. Cristian Maggio, a TD Securities globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének felzárkózó piaci kutatási igazgatója keddi kommentárjában úgy vélekedett: az orosz jegybank nagy lehetőséget szalasztott el azzal, hogy nem mutatott fel a rubelválság korábbi szakaszában ilyen monetáris tűzerőt. Maggio szerint a nyugati szankciókhoz kötődő politikai kockázat most már egybeolvadt a rubel árfolyamzuhanásának új hajtóerejével, az alacsony olajárakkal.
Már a harmadik egymást követő héten marad el az orosz kötvényeladás szerdán – jelentette be az ország pénzügyminisztériuma kedden. Előzőleg két egymást követő héten tartottak árverést, de csak igen szerény kereslet mellett. Ez megelőzően öt héten át szünetelt az aukció, rendre a kedvezőtlen piaci viszonyokra hivatkozva.
Eltérő mértékben, de negatív hatással van a rubel árfolyamának gyengülése több vezető részvényre is a Budapesti Értéktőzsdén – vélekedtek az MTI által kedden megkérdezett elemzők. A Richter már be is jelentette a BÉT honlapján, hogy a rubel jelentős értékvesztése az oroszországi árbevétel euróban számított értéke és az üzleti eredmény csökkenését okozhatja.
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője azt is megjegyezte, hogy az OTP-nek és a Molnak is vannak orosz érdekeltségei, azonban ezekre a rubelárfolyam hatása nem feltétlenül olyan jelentős, mint a Richternél. Sőre Balázs, a Buda-Cash üzletkötője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz valuta gyengülése eltérő okokból, de az összes nagyobb cég részvényét negatívan érinti a Budapesti Értéktőzsdén.
Széles sávban mozgott és jelentős mértékben gyengült a forint árfolyama a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi piacon. Reggel nyolc órakor kezdtek meredeken emelkedni a jegyzések.
A feltörekvő piacok devizáira, a török lírától kezdve a dél-afrikai randon át a forintig, erős csapást jelentett a drámaian mélyülő rubelválság, és ennek hatását tetézték a Kínából és Európából érkező, ismét a gazdasági növekedés lassulását mutató gyenge makroadatok.
Délután fél kettő előtt tíz perccel az eurót 312,95, a dollárt 249,59, a svájci frankot 260,67, a japán jent pedig 2,1561 forinton jegyezték a nemzetközi devizapiacon. A reggel hét óra körüli árfolyamokhoz képest az euró 3 forint 90 fillérrel, a dollár 1 forint 54 fillérrel, a svájci frank 3 forint 33 fillérrel, a japán jen pedig 4,10 fillérrel drágult.