Teljes a patthelyzet az orosz–ukrán konfliktusban

Patthelyzet alakult ki, mert a konfliktus egyik szereplője sem tudta eddig az általa kitűzött célt elérni.

VZ
2014. 12. 25. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai The Wall Street Journal és a brit Financial Times közös kiadványa rámutatott, hogy Ukrajnának nem sikerült levernie a „felkelők ellenállását” és helyreállítania az ország területi egységét; Oroszország nem tudta elérni, hogy kérdésessé tegye az összes délkelet-ukrajnai megye Ukrajnához tartozását; „a lázadó köztársaságok” pedig nem tudtak létrehozni a helyi lakosság számára vonzó „mintaállamot”.

A befolyásos üzleti-politikai újság szerkesztőségi kommentárja szerint a Kreml visszakozott attól, hogy létrehozza az úgynevezett Új Oroszországot Délkelet-Ukrajnában, és nem áll szándékában, hogy fenntartsa az önkényesen kikiáltott, szakadár „donecki és luhanszki népköztársaságok” gazdaságát, fedezze a szociális kiadásokat és biztosítsa a kommunális szolgáltatásokat. Moszkvában a „donori kötelezettségeket” Kijevre hárítanák. Vezető orosz állami tisztviselők kijelentései, miszerint Moszkva Ukrajna területi egységét támogatja, a Kreml elképzelését igazolják, amely szerint a szakadár délkelet-ukrajnai régiók gazdaságilag Kijevnek, politikailag azonban Moszkvának vetnék alá magukat. Ezt bizonyítja az orosz napilap szerint az is, hogy az úgynevezett „donecki népköztársaság” vezetői a Donyec-medence gazdasági blokádjának felfüggesztését és a terület különleges státusáról szóló ukrán törvény hatályba léptetését sürgetik.

A Vedomosztyi nem lát lehetőséget erre a megoldásra, mert az említett ukrán törvény nem ismeri el az úgynevezett „donecki és luhanszki népköztársaságokat” és Kijev nem csak gazdasági okokból nem veszi magára az ellenőrzése alól kikerült régiókat. Ez ugyanis az ukrán parlament és a civil (a kijevi tüntetéseken élen járó) aktivisták ellenkezését váltaná ki, akiknek a véleményét az ukrán vezetésnek figyelembe kell vennie. Ráadásul „a délkelet-ukrajnai felkelők katonai parancsnokai közül sem mindenkinek tetszik” a jelenlegi törékeny béke – írták.

A lap szerint aligha sikerül a közeljövőben tartós békét teremteni Délkelet-Ukrajnában. Volodimir Feszenko ukrán politológus a Vedomosztyiban rámutatott: sem Kijev, sem a két szakadár „népköztársaság” nem áll készen arra, hogy meghatározza ezeknek a területeknek a státusát. A szakértő szerint az a legvalószínűbb Délkelet-Ukrajnában, hogy folytatják a tűzszünetet, visszavonják a nehézfegyverzetet, s végül befagyasztják a konfliktust. Úgy vélte, hogy ebben az esetben a gazdasági ésszerűség rákényszeríti az egymással szemben állókat, hogy megállapodjanak, mivel a fegyveres összecsapások vonalában lévő Doneck és Luhanszk térsége a Kijev által ellenőrzött területekről, míg Mariupol a szakadárok által elfoglalt országrészből kapja az áramot. Feszenko szerint a felek fokozatosan eljutnak majd a politikai kérdésekről folyó tárgyalásokig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.