Az abszolút többséget ugyan nem szerezte meg a görögországi előre hozott választáson, győzött az a Sziriza, amelynek neve mellé szinte eposzi jelzőként ragadt hozzá a „megszorításellenes” címke. Nem véletlenül: a mozgalom 2004-ben jött létre trockisták, maoisták, kommunisták, szociáldemokraták, európai értelemben vett baloldaliak, zöldek olvasztótégelyeként, és 2012-ben, az egymást érő tüntetések és zavargások forgatagában alakult párttá. Utóbbi év kulcsfontosságú az Alexisz Ciprasz vezette társaság számára, ekkor alapoztak meg ugyanis mostani sikerüknek.
Az akkori voksoláson elért 27 százalékos, 71 mandátumot érő eredményüket ugyanis az olyan kijelentéseknek köszönhették, mint hogy győzelmük esetén Görögország elhagyja majd az eurózónát. Cipraszék ügyesen lavírozva megtalálták a piaci rést a brüsszelita, megszorításpárti Pánhellén Szocialista Mozgalom (Paszok) és a keményvonalas kommunista, sarlóval és kalapáccsal operáló Görögország Kommunista Pártja (KKE) között, és így szavazatokat szipkázhattak el a fáradt és széttöredezett baloldaltól. A kampányban a fiatal pártvezetőnek arra is volt ideje és energiája, hogy egy nagy figyelemmel kísért Európa-turnét bonyolítson le. Ennek során leginkább azzal foglalkozott, hogy biztosítsa az uniót és a piacot, hogy pártja egyáltalán nem EU-ellenes. (Talán ennek is köszönhető, hogy a Sziriza megszabadult a „radikális baloldali”, „kommunista” előtagoktól, és csak a már említett „megszorításellenes” skatulyát kapta meg, noha a mozaikszó A Radikális Baloldal Koalíciója elnevezést takarja.)
Ennek megfelelően a mostani kampányban Ciprasz már jóval szelídebb hangot ütött meg. Korábban ugyanis pedzegette, hogy nem fogják visszafizetni a trojka rekordméretű, 240 milliárd eurós mentőcsomagját, most már inkább az új feltételeket és a növekedés beindítását emlegeti. A visszafogottságban alighanem jelentős szerepe van annak is, hogy a Sziriza gazdaságpolitikusai tavaly késő ősszel látogatást tettek a londoni Cityben. Az utazás megosztotta a baloldali tömörülést is: Panajiótisz Lafazánisz, az egyik platform vezetője például arra figyelmeztette a delegációt, hogy ne kössön semmilyen alkut az egyébként titkos találkozókon. A Londonba tartó görög küldöttek pedig azzal érveltek, hogy a látogatásra feltétlenül szükség van, hiszen így javulhat a Sziriza nemzetközi megítélése is.