A belügyi tárca adatai szerint az utóbbi két évben több mint 18 ezren kerestek menedéket az Európai Unió legszegényebb államának számító Bulgáriában. Többségük a polgárháború sújtotta Szíriából Törökországon keresztül érkezett.
Bulgária tavaly egy 33 kilométer hosszú, 3 méter magas szögesdrót kerítést épített a 240 kilométer hosszú bolgár–török határ egy szakaszán. Ezt a műszaki zárat hosszabbítják meg most 130 kilométerrel, mivel attól tartanak, hogy tavasszal, az időjárás enyhülésével újabb menekültáradat várható.
„A kerítés kiterjesztése feltétlenül szükséges. Nincs akkora nyomás ott, ahol hasonlót létesítettek” – közölte Boriszov. A tájékoztatás szerint a belügyminisztérium január végéig fogja kidolgozni a részleteket.
A miniszterelnök közölte, hogy Bulgária a kerítés megépítésével havi 1,2 millió dollárt (324,6 millió forintot) takaríthat meg a járőrözés költségén. Szófia több mint ezer rendőrt vezényelt a térségbe a menekültáradat visszaszorítására.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) bírálta a miniszterelnök bejelentését, mondván, hogy a kerítés meghosszabbítása több ember életét veszélybe sodorhatja és fokozhatja az embercsempészek tevékenységét. Jogvédő szervezetek is bírálták Bulgáriát, amiért megtagadja a szükséget szenvedőktől az országba való belépés lehetőségét, még mielőtt menedékkérelmet nyújthatnának be.
A hidegháború idején Bulgária 143 kilométer hosszú szögesdrót kerítést emelt török határán. Ennek nagy részét azonban lebontották, amikor az ország 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz.