A Reuters brit hírügynökség által csütörtökön ismertetett dokumentum szerint az utóbbi időben az ukrán válság okozta feszültségek más diplomáciaterületekre is átterjedtek, emiatt a Moszkvával szembeni szankciós politikát ki kellene egészíteni egy „kezdeményezőbb hozzáállással”, hogy az unió ne csak kényszerrel, hanem a potenciális diplomáciai nyereségek reményével is próbálja magatartásváltásra bírni az orosz vezetést Ukrajna kérdésében.
Mogherini szerint fontolóra kell venni, hogy az EU Szíria, Irak, Líbia, Irán és Észak-Korea ügyében, valamint az ebolajárványt illetően és a palesztin kérdésben felélessze az Oroszországgal való együttműködést.
Korábban az orosz diplomácia jelezte, hogy ezekben a kérdésekben nehéz lesz együttműködni a Nyugattal az ukrán válság kapcsán Moszkvára kirótt szankciók miatt. Ugyanakkor Mogherini a múlt héten azt mondta, az utóbbi időben nagyobb együttműködési hajlandóságot tapasztalt az orosz diplomaták részéről.
Az uniós külügyminiszterek hétfőn esedékes találkozója előtt köröztetett dokumentum egyúttal hangoztatja: közös hosszú távú cél, hogy „Lisszabontól Vlagyivosztokig” szabadon lehessen kereskedni, így az EU-nak meg kell vizsgálnia a kereskedelmi kapcsolatok bővítését a Moszkva által kezdeményezett, volt szovjet tagköztársaságokat tömörítő Eurázsiai Gazdasági Unióval.
Mindazonáltal az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője által jegyzett írás leszögezi azt is, hogy ezeket az ötleteket gondolatébresztőnek szánja, és a békülékeny lépések megtétele szorosan kapcsolódna a szeptemberi minszki tűzszüneti megállapodás végrehajtásához. A minszki megegyezést Kijev, Moszkva és az ukrajnai oroszbarát szeparatisták kötötték a kelet-ukrajnai hadműveletek felfüggesztéséről, de a harcok azóta is folynak.
A feljegyzés azt jelzi, hogy egyes tagállamok, köztük Franciaország és Olaszország szeretnék a szőnyeg alá söpörni az ukrán konfliktust annak érdekében, hogy felélesszék jövedelmező gazdasági kapcsolataikat Oroszországgal – mondta a Reutersnek egy névtelenül nyilatkozó diplomata, aki az EU egyik olyan keleti tagállamát képviseli, amely szerint el kell kerülni, hogy az unió gyengeséget mutasson Moszkvával szemben.
Mogherinit kinevezése előtt a Moszkva agressziójától tartó keleti tagállamok – Lengyelország és a balti országok – „túlságosan oroszbarátnak” bélyegezték.