A drezdai központú Pegida egyesület nem tartott felvonulást, mert az egyik főszervező, Lutz Bachmann halálos fenyegetést kapott. Ugyanakkor számos városban tartottak demonstrációt a társszervezetek, például Münchenben a Bajorország a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Bagida), Braunschweigban pedig a Braunschweig a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Bragida) hívei vonultak fel.
Az utóbbi hetekben kialakult mintázatnak megfelelően ismét az ellentüntetők voltak többen. Rendőrségi becslések szerint a bajor fővárosban a Bagida 800 fős felvonulásával egy időben 12 ezren tüntettek a toleranciáért és a nyílt társadalomért, míg a Bragida demonstrációjára 300-an mentek el, és a rendezvényt a rendőrség biztonsági okokból megszakította, mert 5000 ellentüntető körbevette a Bragida támogatóit – jelentette az ARD közszolgálati televízió Tagesschau című híradója a hírportálján.
Drezdában nem csak a Pegida felvonulása maradt el: a rendőrség „konkrét fenyegetettség” kialakulására hivatkozva megtiltotta, hogy bármiféle szabadtéri demonstrációt tartsanak hétfőn a városban. A döntés indoklása szerint a szövetségi és a tartományi bűnügyi rendőrség információi alapján „merénylőket utasítottak arra, hogy vegyüljenek el a Pegida-tüntetők között, és gyilkolják meg a demonstrációt szervező testület egyik tagját”.
Sajtóbeszámolók szerint a döntés alapja egyebek között egy január 12-én kelt, arab nyelvű Twitter-üzenet, amelyben a princezahab1 nevű felhasználó arra biztatja a németországi „magányos farkasokat”, hogy az „iszlámellenes uszítás” miatt forduljanak a „kutya Lutz Bachmann” ellen.
A rendőrségi döntés széles körű vitát váltott ki, sokan az alaptörvényben garantált gyülekezési jog indokolatlan korlátozásának tartják a drezdai tüntetések betiltását. A diskurzus egyik fő fóruma éppen a Twitter. „Más náci tüntetést is lemondhatok egy Twitter-üzenettel, vagy előbb meg kell tanulnom arabul?” – írta egy felhasználó.
Angela Merkel kancellár is megszólalt az ügyben: egy berlini sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a gyülekezési jog alapvető érték, ezért biztosítani kell, hogy Németország valamennyi településén gyakorolhassák a polgárok.
Amennyiben a helyi hatóságok támogatásra szorulnak, a szövetségi kormány kész segítséget nyújtani – tette hozzá.
Lutz Bachmann és a Pegida mozgalom egyik társalapítója, Kathrin Oertel bejelentette, hogy a jövő héten folytatják az októberben kezdett tüntetéssorozatot, és párbeszédet kezdeményeznek a sajtóval és a politikusokkal. Bachmann hangsúlyozta, hogy a politikusoknak megoldást kell találniuk a Pegida tüntetésein felvetett társadalmi gondokra, „hogy a velünk vonuló emberek hétfő esténként ismét nyugodtan pihenhessenek otthon a kanapén”.
Az állampolgári ismeretek terjesztésével foglalkozó német állami intézmény, a Politikai Képzés Szövetségi Központjának (bpb) szászországi szervezete (SLpB) jelezte, hogy fórumokat kíván szervezni a Pegidával rokonszenvező polgárok és a politikusok közötti párbeszéd előmozdítására. Jens Spahn, az Angela Merkel vezette konzervatív CDU elnökségének egyik tagja bejelentette, hogy hajlandó részt venni egy ilyen fórumon.
A konzervatívokkal kormányzó szociáldemokraták (SPD) viszont elutasították, hogy bármilyen kapcsolatba lépjenek a Pegida szervezőivel. A mozgalom irányítói csak a muzulmánokkal és a bevándorlókkal szembeni ellenérzéseket táplálják, gyűlölködnek, és meg akarják osztani a társadalmat – vélekedett Yasmin Fahimi, az SPD főtitkára.
A Németország állítólagos iszlamizációját elutasító Pegida követelései között szerepel például a megítélésük szerint ellenőrizetlen bevándorlás feltartóztatása, „az Oroszország elleni háborús politika” befejezése és a közvetlen demokrácia elemeinek erősítése a politikai döntéshozatalban.