Az Afrikai Unió, amely soros elnökének Robert Mugabe zimbabwei elnököt választotta meg pénteken, azzal a felhívással fordult nyugat-afrikai tagországaihoz, hogy állítsanak össze egy 7500 fős kontingenst, amely felvenné a harcot a Boko Harammal. Nigéria, Kamerun, Niger, Csád és Benin már tavaly év végén megállapodott abban, hogy létrehoznak egy 3000 fős erőt, ez azonban még különböző nézeteltérések miatt nem bevethető.
A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északi részén, és támadásai mindennaposak a térségben. Csak tavaly novemberben több mint ötezer embert gyilkolt meg a szervezet Nigériában.
Angolul beszélő külföldi dzsihadista harcosokból álló zászlóaljat hozott létre az Iszlám Állam nevű terrorszervezet azzal a céllal, hogy csapásokat mérjen nyugati célpontokra – írta az International Business Times (IBT) című lap. Az egyik tag azt mondta, hogy készen áll arra, hogy elvigye a dzsihádot Európába.
Legalább tizenkilenc ember meghalt és tizennyolcan megsebesültek, amikor egy tíz év körüli kislány felrobbantotta magát az északkelet-nigériai Maiduguri város egyik zsúfolt piacán.
Két fiatal lány robbantotta fel magát egy másik északkelet-nigériai városban, a merényletben hét ember vesztette életét.
Síita mecsetnél követtek el merényletet a pakisztáni Ravalpindiben, a robbantás következtében legalább heten meghaltak és tizenöten megsebesültek.
A nigériai Boko Haram fegyveresei január 18-án betörtek Kamerun területére, és elhurcoltak több mint nyolcvan embert, köztük sok gyereket és nőt, három másikat pedig megöltek – közölték katonai és kormányzati források.
Terrorellenes akciót hajtott végre a rendőrség január 15-én délután a kelet-belgiumi Verviers-ben. A közszolgálati televízió jelentése szerint három ember életét vesztette, többeket pedig őrizetbe vettek. A BBC két halottról és egy sebesültről ír.
Magára vállalta a Boko Haram a nigériai Baga városában újév napján végrehajtott mészárlást. „Öltük a népet Bagában. Öltük őket, ahogy Istenünk kérte tőlünk az ő könyvében.” Brutális gyilkosságokat követtek el, szemtanúk szerint egy vajúdó nőt és csecsemőjét is megölték.