A kongresszus két háza előtt kedden felszólalva megígérte, hogy országa folytatja a terroristák levadászását és hálózatainak felszámolását, fenntartva magának az egyoldalú cselekvés jogát. Felszólította a kongresszust, határozatban hatalmazza fel arra, hogy erőt alkalmazzon az Iszlám Állam terrorszervezet ellen. Mint mondta, az Egyesült Államok kitart azon elve mellett, hogy a nagy országok nem erőszakoskodhatnak a kisebbekkel. Ennek jegyében helyezkedik szembe az orosz agresszióval, támogatja az ukrán demokráciát, és biztosítja NATO-szövetségeseit.
Emlékeztetett arra, hogy tavaly, amikor Amerika a szövetségeseivel együtt elvégezte a szankciók bevezetésének „nehéz munkáját”, néhányan úgy vélekedtek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök agressziója a stratégia és az erő mesteri demonstrációja volt. „Nos, ma Amerika az, amely erősen, és a szövetségeseivel egységben áll, Oroszország pedig elszigetelődött, miközben a gazdasága lerongyolódik” – mondta. Az ázsiai, csendes-óceáni térséggel kapcsolatban egyebek mellet arról beszélt, hogy egy ottani szabad kereskedelmi szerződés megkötésének kudarca Pekingnek kedvezne, és hangsúlyozta, hogy az USA-nak, nem pedig Kínának kell megírnia a világ leggyorsabban fejlődő térségének szabályait.
Barack Obama véleménye szerint a kongresszusnak fel kellene oldania a Kubával szemben fél évszázada bevezetett amerikai embargót, ami megszüntetné az ottani politikai megszorítások ürügyét. Beszédében megismételte, hogy eltökélt a karibi ország területén található amerikai börtönök bezárása ügyében. Iránnal kapcsolatban vétót helyezett kilátásba arra az esetre, ha a törvényhozás újabb szankciókat próbálna meg foganatosítani, rámutatva arra, hogy egy ilyen lépés keresztülhúzna minden haladást, amit az iszlám köztársaság atomhatalommá válásnak megakadályozásában a diplomáciának eddig sikerült elérnie.
Sürgette, hogy a kongresszus mielőbb fogadjon el törvényt a kibernetikai fenyegetés és az adatlopás ellen, valamint a gyerekre vonatkozó információk védelme érdekében. Az elnök kiemelte: nincs a világon olyan kihívás, amely nagyobb fenyegetést jelentene a jövő nemzedékeire a klímaváltozásnál. Emlékeztetett arra, hogy 2014 az eddigi legmelegebb év volt, és a tizenöt rekordmeleg évből tizennégy erre a századra esett, s megemlítette, hogy a Pentagon szerint a klímaváltozás nemzetbiztonsági fenyegetést jelent. Hangsúlyozta: eltökélt abban, hogy az Egyesült Államok a klímaváltozás elleni küzdelem élére álljon, és nem engedi, hogy a kongresszus „veszélybe sodorja gyermekeink egészségét az óra járásának visszafordításával”.
Hitet tett amellett, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiáll a demokratikus értékek mellett. A kémszolgálatok jelmegfigyelési programjaival kapcsolatban ígéretet tett arra, hogy az ország biztonságának megőrzése mellett erősödni fog a magánszféra védelme. „Továbbra is hiszem, hogy egy nép vagyunk” – jelentette ki korábbi, a megosztottság helyett összefogást sürgető beszédeire utalva.
Obama hangot adott meggyőződésének, hogy a recesszióból kilábalt Amerikának „lapoznia”, és a középosztály-gazdaság jegyében segítenie kellene a családokat abban, hogy megengedhessék maguknak a gyereknevelést, a főiskolát, az egészségügyi ellátás igénybevételét, az otthonteremtést és a nyugdíjba menetelt.
Rámutatott, hogy a fejlett világban az Egyesült Államok az egyetlen olyan fejlett ország, amelyben nincs garantált fizetett szülési és a betegszabadság. Arra kérte a kongresszust, hogy törvényben garantálja minden munkavállaló számára a hétnapos betegszabadság lehetőségét. Azt is kérte a kongresszustól, hogy szavatolja a minimálbér emelését, valamint hogy két év erejéig váljon általánossá és ingyenessé a közfőiskolákon való tanulás.
Az elnök hangoztatta, hogy az adórendszernek a gazdaságban boldogulni próbáló, dolgozó amerikaiakat kell segítenie. Szavai szerint az adórendszer tele van olyan kiskapukkal, amelyek támogatást jelentenek a szupergazdagoknak, akiknek nincs erre szükségük, nem segítik viszont a középosztálybeli családokat, amelyek erre rászorulnának. Javasolta, hogy az adórendszerből iktassák ki azokat a lehetőségeket, amelyek jutalmazzák a nyereségüket külföldön tartó cégeket, és helyettük jutalmazzák azokat, amelyek Amerikában fektetnek be. Sürgette a kisvállalkozók adózásának egyszerűsítését is.
Ismét indítványozta, hogy a gazdaság érdekében szülessen kétpárti megállapodás a korszerű országos infrastruktúra kifejlesztéséről. Bejelentette a Precíziós gyógyászati kezdeményezés beindítását, amely közelebb hozza a rák és a cukorbetegség gyógyítását, és személyre szabottá teszi az egészségügyet. Barack Obama szót emelt a széles sávú internethez való hozzáférés kiterjesztése érdekében, és kijelentette: azt szeretné, hogy az amerikaiak megnyerjék a munkahelyteremtő találmányokért folytatott versenyt. Ezek között említette a napfény folyékony üzemanyaggá konvertálását és a forradalmi művégtagok kifejlesztését, amelyek lehetővé tennék a rokkant veteránok munkába állását.
Obama elnöksége során először tartott úgy évértékelőt, hogy mind a szenátusban, mind a képviselőházban a republikánusok vannak többségben. Kezdeményezéseinek jó része ezért várhatóan nem fog megvalósulni.