Pattanásig feszült a helyzet Doneck megyében

Szakadárok körbevettek Debalceve város környékén mintegy tízezer ukrán katonát.

MNO
2015. 01. 30. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A RIA Novosztyi hírügynökség jelentése szerint Olekszandr Zaharcsenko, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság vezetője a Rosszija 24 tévének nyilatkozva azt mondta, hogy a Doneck és Luhanszk között félúton fekvő Debalceve környékén sikerült körbevenniük az ukrán hadsereg egységeit.

„A mai napon lezártuk a debalcevei katlant. ( ) Teljes kereszttűz alatt tartjuk az oda vezető utat – mondta Zaharcsenko. Felszólította az ukrán katonákat, hogy adják le fegyverüket, és cserébe életben maradhatnak.

„Az javaslom, hogy tegyétek le a fegyvereket és távozzatok. ( ) Van esélyetek arra, hogy megtartsátok az életeteket. Adjátok meg magatokat, és élni fogtok. ( ) Ígérem, hogy hazatérhettek” – mondta.

Korábban Eduard Baszurin, a szakadár erők „vezérkarának” helyettes parancsnoka azt mondta, hogy fegyveresei folytatják a „katlan” lezárását, becslése szerint a bekerített területen mintegy tízezer ukrán katona van.

A szakadárok ellenőrzésük alá vonták a Horlivka melletti Mihajlivka települést és Uhlehirszk felét is – tette hozzák.

Az elmúlt napokban többször érkeztek arról hírek, hogy a szakadárok átcsoportosítják erőiket, és gyűrűbe akarják zárni a Debalcevét védő ukrán katonákat éppúgy, ahogyan tavaly ősszel tették a Doneck melletti Ilovajszknál tették. A védelmi minisztérium hivatalos adatai szerint több mint száz ukrán katona halt meg az ilovajszki „katlanban”. Ez volt az ukrán fegyveres erők eddigi legnagyobb harctéri kudarca a terrorellenesnek nevezett hadművelet tavaly áprilisi kezdete óta.

Zbigniew Brzezinski szerint Oroszország Ukrajnával együtt nagyhatalom, Ukrajna nélkül semmi. A kiváló amerikai stratéga megállapítását az idő vagy igazolja, vagy cáfolja, de az eddig történteket mindenesetre megmagyarázza.

 

Történelmi ismereteink alapján rendkívül rossz jel, hogy az ukrán kormány eltörölte az ország semlegességéről szóló, négy évvel ezelőtti döntést, és lényegében napirendre tűzte a NATO-hoz való csatlakozást. Petro Porosenko elnök és a mögötte álló erők rendkívül kockázatos lépésre vállalkoztak. Nyilvánvaló, hogy Oroszország nem engedheti meg, hogy a vele szomszédos Ukrajnába – ahol ráadásul tizenkétmillió orosz él – az Egyesült Államok adott esetben atomfegyvereket telepítsen.

 

A kijevi deklaráció nyilvánvaló provokáció. Vajon Obama eltűrné, hogy Kína vagy Pakisztán atomfegyvereket telepítsen Kanadába? Már a kérdésfeltevés is abszurd. De akkor miért gondolja az Amerika-barát Porosenko, hogy az orosz birodalomnak tudomásul kellene vennie egy ilyen fenyegető lépést? Ki veszélyezteti itt a világbékét? Ki a valódi provokátor? Oroszország? Aligha. Tóth Gy. László jegyzetét ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.