A Közel-Keleten általános felháborodást keltett, ahogy az Iszlám Állam hóhérai végeztek a fogságukban lévő jordán pilótával: a túsz élve elégetése, és az erről készített videofelvétel közzététele nem csak Jordániában
okozott közfelháborodást a térségben.
Az amerikai AP hírügynökség jelentésében arról számol be, hogy az egyiptomi Al-Azhar mecset (amely egyben a szunnita iszlám egyik legnagyobb tekintélynek örvendő tanintézménye) vezetője ma kijelentette, hogy az IÁ fegyveresei az iszlám jog által előírt halálbüntetést, megfeszítést, vagy a kezük levágását érdemlik. Ahmed Al-Tajeb közleményében rámutatott, hogy az iszlám még háborús időben is tiltja a holttestek megcsonkítását, így
e brutális kivégzéssel az IÁ harcosai egyértelműen megsértették a vallási előírásokat.
Ijad Madani, az 57 országot tömörítő, szaúdi székhelyű Iszlám Együttműködés Szervezetének vezetője szintén elítélte a kivégzést, és az általa a kegyelem vallásának nevezett iszlám kiforgatásáról beszélt.
Hasonló megnyilatkozásokról számol be a Reuters is, amely idézi Szalman al-Odah szaúdi pap Twitter-üzenetét, amely az élve elégetést annak indítékaitól függetlenül az iszlámmal ellentétes szörnyű bűnténynek nevezte.
Mint azt megírtuk, az Iszlám Állam emberei kedd hajnalban olyan videót tettek közzé, amelyen Maáz al-Kasszaszbe jordán pilóta kivégzése látható, akinek gépét a terrorcsoport által ellenőrzött terület fölött lőtték le, és aki ezután az IÁ fogságába esett. A pilóta életéért cserében a terrorcsoport Jordániában elfogott embereinek szabadon engedését követelték, amely követelést Amman megtagadott. A videón a vasketrecbe zárt al-Kasasasbehet élve elégetik hóhérai.
A felvétel közzététele után Jordánia megtorlásképpen az Iszlám Államhoz vagy az Al-Kaidához köthető és halálra ítélt foglyainak mihamarabbi kivégzését jelentette be. Kettőt közülük ma napkelte előtt felakasztottak.
A hagyományosan amerikai szövetségesnek számító Öböl menti államok hivatalos elítélő nyilatkozatai hamar
megszülettek, az Egyesült Arab Emirátus, Bahrein, Kuwait és Katar egyaránt éles hangú közleményt fogalmazott meg.
Természetesen a legeltökéltebb reakciók a pilóta szülőföldjéről, Jordániából érkeztek. Kasasbeh hadnagy kivégzésének hírére II. Abdullah jordán király lerövidítette washingtoni látogatását, és azonnal hazautazott. Kedden a tévékamerák előtt elmondott beszédében arra figyelmeztetett, hogy a terrorcsoport nem képviseli az iszlámot, és minden jordán alattvaló kötelessége az ellenük való küzdelem.
A Jordánia törzsi területeiről származó pilóta családtagjai kezdetben bírálták a jordán kormányt, amiért nem tesz meg mindent a túsz kiszabadításáért, de az IÁ videójának közzététele után a családtagok és a pilóta szülővárosában, Karakban, majd a fővárosban tüntetők már bosszút követeltek.