A nigeri hadsereg szóvivője, Moustapha Michel Ledru ezredes beszámolt róla, hogy a hadsereg foglyokat ejtett, és fegyvereket is zsákmányolt. Hozzátette, hogy a hadsereg kézben tartja a helyzetet. A Boko Haram február 6. óta támadja rendszeresen Nigert.
Múlt hét szombaton Nigéria, Csád, Kamerun, Niger és Benin megállapodott abban, hogy 8700 fős közös regionális erőt állít ki a szélsőséges iszlamista szervezet elleni harcra. A saría radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északkeleti részén, és támadásai mindennaposak a térségben. Csak tavaly mintegy tízezer embert gyilkoltak meg, s az utóbbi hetekben egyre több támadást követett el a szomszédos országokban is, elsősorban a Csád-tó vidékén.
Több ezren menekültek el az elmúlt napokban a Niger délkeleti részén, a nigériai határ közelében fekvő Diffa városából a nigériai Boko Haram szélsőséges iszlamista szervezet betörései elől – számoltak be róla csütörtökön a helyi hatóságok.
A Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (IRC) egyik munkatársa azt mondta, a legtöbben gyalog keltek útra. A szerencsésebbeknek sikerült felkapaszkodniuk egy teherautóra, vagy elővételben buszjegyet szerezniük – mostanra azonban a következő hét végénél korábbi időpontra nem lehet már jegyeket venni.
A Boko Haram nigeri betörései még inkább felerősítik a két ország határvidékén kialakult humanitárius válságot. A terrorszervezet elől Észak-Nigériából mintegy 150 ezer ember menekült Nigerbe az elmúlt időszakban. Csupán ezen a héten mintegy hétezren érkeztek az afrikai ország második legnagyobb városába, Zinderbe.
Az eredetileg Nigéria északi részén tevékenykedő szélsőségesek az utóbbi napokban kiterjesztették támadásaikat és öngyilkos merényleteiket a nigeri–nigériai határvidékre. Diffát több alkalommal megtámadta a Boko Haram, és a térségben a nigeri kormány szükségállapotot hirdetett ki.
A nigeri kormány csütörtökön arra szólította fel a lakosságot, hogy jövő kedden az egész ország területén tartsanak tiltakozó megmozdulásokat a szélsőséges iszlamisták ellen.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!