Ma délben (magyar idő szerint délután ötkor) kerül sor La Pazban arra a rövidített bírósági ítéletre, amelyben az úgynevezett terroristaügy újabb szereplői köthetnek vádalkut a bolíviai kormánnyal, köztük a magyar Tóásó Előd és a horvát–bolív állampolgárságú Mario Tadic. Helyi lapértesülések szerint egy harmadik szereplője is van ennek az eljárásnak: a bolíviai üzletember, Jan Kudelka.
Venezuelai kommandósok lőtték le Eduardo Rózsa-Florest és társait Bolíviában, az egész ügyet a kormány rendezte meg, a külföldieket nem kellett volna meggyilkolni – vallotta az úgynevezett „terroristaügy” volt főügyésze Brazíliában.
„Cudarul érzem magam” – az ötéves évfordulón öt kérdést tettünk fel a La Pazban raboskodó Tóásó Elődnek.
A Los Tiempos napilapnak egy meg nem nevezett forrás azt mondta: „a vádlottak belefáradtak a hosszú börtönévek során őket ért törvénytelenségekbe, megviselte őket a sok igazságtalanság és a kormányzat részéről folyamatosan tapasztalható nyomás, ezért belementek abba, hogy részben bűnösnek vallják magukat egy enyhébb ítéletért cserébe”.
A lap értesüléseit Gianni Prado, Tóásó és Tadic ügyvédje nem erősítette meg – szerinte nincs új fejlemény az évek óta zajló tárgyaláson. Elértük Dénes (Tóásó) Editet, Előd Magyarországon élő testvérét, aki lapunknak nem tudott bővebb információkkal szolgálni, de azt elmondta: szerinte öccse soha nem fogja terroristának vallani magát, hiszen ártatlan. Bolíviai sajtóértesülések szerint ugyanakkor rövidített eljárást kért a latin-amerikai országban zajló, úgynevezett terroristaper magyar állampolgársággal is rendelkező vádlottja, Tóásó Előd, valamint két társa. Közép-európai idő szerint pénteken nyilvánossá vált közlések szerint a bírósági meghallgatást Tóásó Előd és a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadic ügyében hétfőn meg is tartják.
Mint ismeretes, 2009 áprilisában bolíviai kommandósok likvidálták egy Santa Cruz-i szállodában a magyar, horvát és bolív állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi magyar Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwyert, azt állítva, hogy a külföldiek terrorcselekményeket követtek el az országban, illetve újabbakra készültek. A támadás éjszakája óta letartóztatásban van Tóásó Előd és Mario Tadic annak ellenére, hogy a bolíviai jogszabályok értelmében régóta szabadlábra kellett volna helyezni őket és megszüntetni ellenük az eljárást.
A pár éve zajló úgynevezett terroristaperben számtalan fordulat volt azóta, többek között külföldre menekült a főügyész, Marcelo Soza, aki néhány hónapja Brazíliában lapunknak azt nyilatkozta: az ügyben számtalan törvénytelenség történt, és ezek a belügyminisztérium folyamatos nyomásának köszönhetők. Szerinte a külföldieket gyakorlatilag kivégezték, miközben nem tanúsítottak ellenállást.
Az úgynevezett terroristaügynek 38 vádlottja van, zömében helyi ellenzéki politikusok és őket támogató üzletemberek. Többen közülük elmenekültek az országból a letartóztatásuk előtt, és Brazíliában, illetve Spanyolországban kaptak politikai menedékjogot.
Pár napja már nyilvánosságra került egy vádalku: az ügyben kezdetben koronatanúként, később vádlottként szereplő Ignacio Villa Vargas (becenevén El Viejó, vagyis az öreg) bűnösnek vallotta magát terrorizmus vádjában, ezért gyorsított eljárásban nyolc évre ítélték. Ez lényegesen kevesebb, mint a terrorizmusért kiszabható harminc év, ráadásul a helyi gyakorlat értelmében akár szabadulhat is, hiszen kitöltötte a büntetés felét.
A beteg férfi egyébként egy ideje következetesen azt állítja: az egész ügyet a bolíviai belügy manipulálta, és a 2009 áprilisában Santa Cruzban a Julio Terrazas bíboros házánál végrehajtott robbantásban (melyben nem sérült meg senki) a kormány képviselői is részt vettek.
A kommandósok egyébként másnap törtek rá Rózsa-Floresékre, és a terrorizmusvád alapja a bíboros ellen szervezett robbantás volt. Ramiro Guerrero államügyész a vádalku megkötése után arról beszélt: a beismerő vallomás a bizonyíték, hogy létezett egy szakadár mozgalom Santa Cruzban, amely bűncselekmények elkövetésétől sem riadt vissza. Az ellenzék szerint viszont a terrorista összeesküvés csak a kormány manipulációja, melynek fő célja az ellenzék és a Santa Cruz autonómiájáért küzdő helyi vezetők ellehetetlenítése.
Lapunk úgy tudja, a mai vádalkutárgyaláson ejtik Tóásó Előd és Mario Tadic ellen a terroristagyanút, cserébe viszont a vádlottak elismerik részvételüket az úgynevezett fegyveres felkelés előkészítésében (ilyen vádpont egyébként a magyar jogrendben nem is létezik). A még ma meghozandó gyorsított ítéletben Tóásó Előd várhatóan pontosan annyit kap, mint amennyit már letöltött előzetesben: öt év tíz hónapot. Ez nem jelent azonnali szabadságot, mert a bolíviai szokás szerint még rengeteg adminisztrációval jár a szabadlábra helyezés, de az jó eséllyel előfordulhat, hogy Tóásó Előd néhány héten-hónapon belül hazatér. Ez persze attól is függ, hogy Evo Morales kormánya maradéktalanul betartja-e a vádalkuban vállaltakat, és hogy az ország elhagyásáig garantálni tudják-e a magyar férfi biztonságát.