Tóásó: Cudarul érzem magam

Kemény üzleti érdekekbe ütköznek az emberjogi kérdések. Öt év alatt a hetedik ügyvéd képviseli a magyar fiatalembert.

Lukács Csaba
2014. 04. 16. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontosan öt esztendővel ezelőtt, 2009. április 16-án hajnalban bolíviai kommandósok Santa Cruz városban gyakorlatilag kivégeztek három embert: a magyar–bolíviai–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A Las Americas szállodában végrehajtott akció után letartóztatták a magyar Tóásó Elődöt és a horvát–bolíviai Mario Tadicot – ők ketten azóta a La Paz-i San Pedro börtön foglyai. Noha az eljárás során számtalan szabályt és törvényt sértettek a helyi hatóságok (az ENSZ mellett már ez Európai Parlament is felszólította Bolíviát a jogtalanul fogva tartott magyar azonnali elengedésére), és a bolíviai törvények értelmében is két éve szabadlábon kellene legyenek, nemhogy ítélet, jelenleg még érvényes bíróság sincs az ügyükben. Az ötéves évfordulón öt kérdést tettünk fel a La Pazban raboskodó Tóásó Elődnek:

Hogy van?
– Nagyon röviden: cudarul. Természetesen öt év elteltével nagyon nehezen viselem már a bezártságot. Egyre nehezebben viselem, hogy nem mehetek ahová akarok, nem csinálhatom azt, amit szeretnék. Ugyanakkor ez az ügy egy megfeszített munka is, amely már már teljesen kimerített. A feleségem, akivel 2012-ben összeházasodtam, nagyon nagy erő a számomra. Ő a legfőbb itteni segítség, hogy túléljem a börtönt. A legrosszabb ebben a helyzetben az: annak ellenére, hogy bizonyítani tudom az igazamat, a bizonytalanság ott lebeg felettem. A bolíviai kormány egy irracionális rendszer, amelyet nem érdekel az igazság, csak mennek a maguk konfliktussal teli útján. A félelem mindennapos az életemben, a bolíviai állam dollármilliókat költ televíziós kampányra ellenem, hogy lejárassanak. Fizetett hirdetéseket vesznek az újságokban, megtöltik akár az Európai Parlamentet is a hazugságaikkal. Minden egyes itt töltött napom pénzbe kerül: rengeteg időt, energiát és pénzt veszített az otthoni család és én is ezzel az egész üggyel.

Hol tart ma az ügy?
– Jelenleg áll, és igazából nem is szabadna folytatódnia, mert ennyi törvénytelenséggel egyetlen ügy sem mehetne tovább. Az egyik vádlott elutasította a bíróságot, mert kiderült, hazudott a népi ülnök a tárgyalás érdemi szakasza előtt. Állította, hogy nincs családtagja a kormányban, végül kiderült, hogy a lánya évek óta ott dolgozik. A védelem oldaláról elmondható, hogy öt év alatt a hetedik ügyvédemet fogyasztom: volt, akit megfenyegetett a kormány; volt, aki el akart adni és rá akart venni, hogy hazugságokat valljak; és van, akivel megegyeztünk, hogy csak bizonyos dolgokat csinál, mert nincs ideje, megfelelő kapacitása teljes gőzzel az én ügyemmel foglalkozni. Ez egy nehéz eset és sokan félnek az ügyvédi karrierjüket kockára tenni a kormánnyal szemben egy idegenért. Az öt év alatt elhasználódott a teljes ügyészi gárda is. Eduard Mollinedo, Caesar Romano, Isabelino Gomez börtönben vannak Santa Cruzban korrupció miatt – mindhárman szerepeltek az ellenem folyó eljárásban is. Marcelo Soza főügyész megszökött, Brazíliában kért menedékjogot, az egykori asszisztense pedig itt van ebben a börtönben, cellaszomszédom. Letartóztatták a kormányt képviselő ügyvédeket is, akik ellenem eljártak. Fernando Riverának, Boris Villegasnak és Denis Rodasnak csalások, hamisítások, zsarolások és egyebek miatt kell számot adniuk, ezeket ellenünk követték el.

Egy hónappal ezelőtt hírek érkeztek arról, hogy Sergio Céspedes, az úgynevezett terroristaper új, megbízott ügyésze vizsgálatot indít azon az április 16-ai hajnalon történtek ügyében, egész pontosan a kommandós akció során lelőtt erdélyi magyar, Magyarosi Árpád halálának körülményeiről. Mit tud erről a vizsgálatról?
– Nem létezik ez a vizsgálat, nyelvbotlás történt Sergio Cespedes részéről, és szerencsétlenségemre ezt az egyik ügyvédem is félreértette. Éppen ezért elbocsátottam őt, keresem az utódját: az itteni ügyvédek egyik hibája, hogy híján vannak a professzionális gondolkodásnak, időbeosztásnak és munkamorálnak. Habár a kormánynak hivatalból vizsgálatot kellene indítania, nem teszi, mert nem szeretné, hogy kiderüljön az igazság. A vallomásomban elmondtam, hogy élve láttam Dwyert egy repülőtéren: csak ez elegendő kellene legyen arra, hogy nyomozást indítsanak a halálesetek miatt. 2010-ben Írország hivatalosan megküldte a boncolási jegyzőkönyvet Bolíviának, amelyben a szakértők kimondták, hogy az írt kivégezték. Ugyanez történt Magyarosi Árpád esetében is a magyar boncolási jegyzőkönyv szerint. Én még 2009. május 7-én beadványt adtam be, hogy két személyt láttam élve, de ennek ellenére nem történt semmi.

Mire számít?
– Várom az Amerika-közti Emberi Jogokkal foglalkozó bizottság határozatát. Ha ők kimondják, hogy voltak jogsértések az ügyemben, az megnyitja a lehetőségeket előttem. Az igazság az, hogy most egyedül érzem magam. Harcolok egy egész állami gépezet ellen, akik dollármilliókat költenek propagandára és egyebekre. Nehéz helyzetben vagyok: ha van egy kis pénzem, akkor azt arra költöm, hogy kinyomtassuk Mario Tadiccal a feljelentéseinket, bizonyítékainkat, és elküldjük minden lehetséges fórumra. Még nagyon sok lehetőség van: a Mercosur, a Latin-Amerikai Parlament, az Andok Parlamentje, az Európai Unió különféle bizottságai. Eddig akármit csináltam, süket fülekre találtam: egyrészt nem akarnak Bolívia elnökének „forradalmi” politikájával szembemenni, másrészt kemény üzleti érdekekbe ütközik az én emberjogi kérdésem. Evo Morales politikája egyszerű: megkérdezi a partnereit, hogy most lítium-mezőt akarnak, vagy emberi jogokat? És ez csak egy példa, több százat tudnék mondani.

Elégedett az itthonról érkező segítséggel?
A magyar állam megnyilatkozásai pozitívak, és tényleg nagyon sokan segítettek a saját területükön, de akadtak olyanok is, akik csak hátráltattak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.