Az Iszlám Állam (IÁ) tagjai által több mint egy hete elrabolt rendőröket és kormánypárti milicistákat egy ketrecbe zárták, majd élve elégették őket a Ramáditól 85 kilométerre északnyugatra fekvő al-Bagdadi városban. Négy nappal ezelőtt ugyancsak al-Bagdadi városban 45 embert, szintén rendőröket és milicistákat, égettek el elevenen.
A kivégzés módja azonos volt azzal, ahogy néhány hete egy jordániai pilótát öltek meg. A 26 éves Maáz al-Kasszaszbe főhadnagyot tavaly december 24-én fogták el a szélsőségesek Szíriában, miután F-16-os vadászgépe lezuhant. A dzsihadisták által közzétett videófelvételen látható volt, amint a ketrecben fogva tartott férfit gyúlékony folyadékkal öntik le, majd lángra lobbantják.
Anbár tartomány területének jelentős részét elfoglalták a radikális iszlamisták. Al-Bagdadi egyike annak a néhány településnek, amely még a központi iraki kormány ellenőrzése alatt áll. Az IÁ elleni nemzetközi koalíciót vezető Egyesült Államok 300 katonát állomásoztat az al-Bagdaditól mintegy 15 kilométerre fekvő Ain al-Aszad támaszponton, amelyet több alkalommal is támadtak az utóbbi napokban az Iszlám Állam csoportjai.
Az Iszlám Állam eddig a lefejezéseket választotta az elrettentés egyik formájaként: legutóbb egyiptomi kopt keresztényekkel végeztek ilyen módon, korábban pedig számos újságírót öltek meg így.
Az egyre brutálisabban harcoló Iszlám Állam ellen nemsokára megindulhat egy nagyobb offenzíva. Tucatnyi iraki dandár – 20-25 ezer katona – áprilisban vagy májusban támadást indít, hogy visszafoglalja az IÁ terrorszervezettől Irak második legnagyobb városát, Moszult – közölte Washingtonban csütörtökön egy magas rangú amerikai katonai tisztségviselő a közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) képviseletében.
Orbán Viktor nemrégiben felvetette, hogy Magyarország is csatlakozhatna a nemzetközi koalícióhoz, erről Németh Zsolt nyilatkozott az MTI-nek. Az ügyről a pártok szavazhatnak majd a parlamentben.