Az uniós szomszédságpolitikáról és a közép-európai térség ezzel kapcsolatos érdekeiről szólva Németh Zsolt elmondta: „Magyarország mérlegeli azt, hogy az Iszlám Állam elleni fellépésben katonailag is részt vesz.”
Hozzátette, hogy ebben a témában a visegrádi országok közös fellépése növelné e szándék hatékonyságát. „Amennyiben partnereink is így reagálnak rá, erre a területre is kiterjedhet az együttműködés” – mondta a politikus, hozzátéve: Magyarország e tekintetben „egyértelműen elkötelezett”.
Orbán Viktor miniszterelnök levélben nyilvánított részvétet az egyiptomi államfőnek, miután vasárnap az Iszlám Állam egyiptomi kopt keresztényeket gyilkolt meg. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy mélyen megrázta őt, ami történt. Orbán a kormány és a magyar emberek nevében részvétét és együttérzését fejezte ki az egyiptomi elnöknek és népnek, valamint az áldozatok családjainak. Mint írta, ez a semmivel sem igazolható tett nemcsak ellentmond minden vallás tanításának, hanem az emberiség alapvető értékeivel sem egyeztethető össze. A magyar kabinet elkötelezetten támogat minden erőfeszítést a szélsőséges csoportok ellen, és támogatja az egyiptomi kormányt a terrorizmussal szemben folytatott küzdelemben – hangsúlyozta.
Az iszlám terrorizmus épp csak elkezdődött Javier Zaragoza spanyol főügyész szerint, aki leginkább az Al-Kaida nemzetközi terrorhálózat és az Iszlám Állam összefogásától tart. „A jelenség terjedőben van, a trend megfordításához pedig minden bizonnyal évekre van szükség” – mondta a terrorszakértő az AFP-nek. A főügyész szerint az iszlám terrorizmus erősödése jórészt a Közel-Keleten hatalmas területeket elfoglaló IÁ előretörésének számlájára írható. Hangsúlyozta, hogy bár az 1990-es évek végén létrejött Al-Kaida és a belőle kivált Iszlám Állam jelenleg külön utakon jár, később akár egymást kiegészítve is tevékenykedhetnek.
Eközben tovább erősítették a biztonsági készültséget az olasz fővárosban az Iszlám Állam fenyegetései miatt.
Golyóálló mellényt viselő gépfegyveres katonák jelentek meg a naponta több ezer turista által felkeresett Colosseumnál, a Pantheonnál és a Vatikáni Múzeum bejáratánál is. Így megközelíthetetlenné vált az amerikai és a líbiai nagykövetség épülete, fegyveres katonák vették körbe a szintén lehetséges terroristacélpontnak tartott többi diplomáciai képviseletet. A Corriere della Sera című napilap keddi értesülései szerint a líbiai szélsőségesek tömeges migrációs hullámmal igyekeznek káoszt teremteni az olasz partokon.
Ferenc pápa a fegyverkereskedők ellen kelt ki Líbiában, az Iszlám Állam fegyveresei által legyilkolt kopt túszoknak szentelt misén. Mint mondta, elég volt azokból az államokból, amelyek fegyvert adnak el a háborúban álló országoknak.