Egyre visszább szorulnak a jemeni lázadók

Közben az arab államok vezetői egységes haderő létrehozásáról hoztak határozatot.

HZS
2015. 03. 29. 14:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnap már negyedik napja tartó légicsapások célpontjai továbbra is a Scud rakéták, amelyeknek a legtöbb indítóállását „megsemmisítették" – idézte Ahmed bin Haszan Aszíri dandártábornok szavait az SPA szaúdi állami hírügynökség. Előző nap azonban Aszíri arra figyelmeztetett, hogy még lehetnek rakéták a lázadók birtokában, így beszámolóját egyelőre nem lehetett más forrásból megerősíteni. A húszik tavaly szeptemberben kezdték meg offenzívájukat a főváros, Szanaa elfoglalásával, majd házi őrizetbe helyezték Abed Rabbo Manszúr Hádi elnököt. Később átvették a kormány irányítását, és végül pár napja az ország elhagyására kényszerítették az államfőt. A szaúdi vezetéssel alakult, mintegy tíz arab országból álló koalíció csütörtökön bombázni kezdte Jemenben a húszik és szövetségeseik állásait, amely utóbbiak között a Hádi előtti elnökhöz, Ali Abdalláh Szálehhez hű erők is vannak.

Közben az Arab Liga vasárnap záruló 26. éves csúcstalálkozóján egységes haderő létrehozásáról döntöttek az arab államok vezetői az egyiptomi Sarm es-Sejk városában. Az idei soros elnökséget betöltő egyiptomi elnök, Abdel-Fattáh esz-Szíszi záróbeszédében bejelentette: „a közös haderő megalakításával kapcsolatos szempontok tanulmányozását egy újonnan létrehozandó, magas szintű bizottság fogja elvégezni, az arab hadseregek főparancsnokainak felügyelete alatt". A szóban forgó katonai erő egy hónapon belüli megteremtéséről már csütörtökön előzetes határozatot fogadtak el az arab külügyminiszterek, a liga főtitkára azonban akkor hangsúlyozta, hogy egyelőre elvi megállapodásról van szó, a hadsereg létrejöttével kapcsolatos gyakorlati részletekről csak ezután egyeztetnek a tagállamok.

Irak fenntartásának adott hangot az egyiptomi kezdeményezéssel kapcsolatban, megerősítve korábbi álláspontját, miszerint ellenzi a katonai beavatkozást egy szuverén állam belügyeibe – derül ki a csúcstalálkozó határozatait összegző közleményből. Sokak szerint a síita vezetésű ország döntése mögött valójában a bagdadi kormányt támogató síita nagyhatalom, Irán áll, amely egzisztenciális fenyegetésként tekint a szunnita államok által szorgalmazott katonai szövetségre. Bagdad tagadja iráni támogatottságát.

Teherán másik regionális szövetségese, Damaszkusz – amelynek tagságát a szíriai polgárháború miatt az Arab Liga átmenetileg felfüggesztette – már napokkal ezelőtt határozottan elutasította a szaúdi vezetésű koalíció jelenleg zajló jemeni hadjáratát, amelyet sokan a tervezett arab katonai összefogás első erőpróbájának tartanak. A liga azonban közleményében a jemeni hadműveletek folytatása mellett foglalt állást, egészen addig, amíg a síita húszi felkelők ki nem vonulnak a fővárosból és a kormányhivatalokból, és át nem adják fegyvereiket a „legitim hatóságoknak".

Egy nappal korábban a külföldre menekített Hádi az Arab Liga csúcsértekezletén közvetlenül Iránt vádolta a húszi lázadók támogatásával. Teherán és a húszik tagadják, hogy Irán fegyverzi fel a lázadókat, bár azt nem, hogy az iszlám köztársaság „humanitárius és egyéb" segítséget nyújt.

Amerika és Nagy-Britannia evakuálta, a Perzsa-öböl más országai pedig a déli Ádenbe költöztették nagykövetségeiket. Ám a helyi média, al-Akbaríja szaúdi hírtelevízió legfrissebb jelentései szerint „a haditengerészeti erők a Tornádó fedőnevű művelet keretében diplomatákat, köztük szaúdiakat menekítettek ki Ádenből”. A helyi egészségügyi hatóságok arról számoltak be, hogy az utóbbi három nap során legalább 54 ember meghalt, 187 pedig megsebesült Ádenben a rivális fegyveres csoportok közötti harcokban. Az ENSZ közölte, hogy szombaton megkezdték a világszervezet munkatársainak kimenekítését Szanaából. Több mint száz emberről van szó, akiknek egy részét Jordániába szállítják.

A háttérben pedig újfent a regionális nagyhatalom Irán síita, és Szaúd-Arábia szunnita félholdja sejlik fel. A Jement harminc évig szunnita rezsimjével irányító Ali Abdalláh Száleh elnök az úgynevezett „arab tavasz” során 2011-ben kitört tüntetések hatására lemondott, és Szaúd-Arábiába menekült. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor jelenleg ő is a húszikat támogatja, azt az észak-jemeni síita néptörzset, amelyet korábban évtizedekig éppen az ő kormánya nyomott el. A húszik három éve mozgolódnak, a lázadás viszont csak fél éve öltött igazán aggasztó méreteket, amikor szeptemberben harmincezer fegyveresük Szanaát, a fővárost is elfoglalta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.