Egy erőteljesebb gesztus segíthetné felgyorsítani a két ország közötti megbékélési folyamatot, és hozzájárulna a bilaterális kapcsolatok normalizálásához – mondta Szargszján a CNN Türk hírtelevíziónak adott, csütörtökön közzétett interjújában.
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök hétfőn részvétét fejezte ki a meggyilkolt örmények leszármazottainak, s azt mondta, Törökország osztozik azon örmények gyerekei és unokái fájdalmaiban, akik az 1915-ben végrehajtott deportálások során vesztették életüket. Davutoglu bejelentette, hogy gyászistentiszteletet fognak tartani az isztambuli örmény patriarkátusnál az áldozatok emlékére.
Tavaly az akkor még a miniszterelnöki pozíciót betöltő Erdogan hasonló szavakat fogalmazott meg az tömeggyilkosság évfordulóján.
Szargszján ugyanakkor azt mondta, „nyilvánvaló, hogy a két nép közötti megbékélés érdekében Törökországnak el kell ismernie a népirtás tényét”. Ez Ankara „morális kötelessége” – tette hozzá. Az örmény elnök egyúttal hangsúlyozta, készen áll arra, hogy felszólítsa az örmény parlamentet a két ország közötti kapcsolatok normalizálásáról szóló, 2009-ben aláírt jegyzőkönyvek ratifikálására.
Egyes történészek 1,5 millióra teszik az oszmán törökök által az első világháború alatt és után meggyilkolt örmények számát, és a kutatók széles körben a 20. század első népirtásának tartják az akkori eseményeket. Törökország szerint nem történt népirtás.
Ferenc pápa a múlt héten szintén a 20. század első népirtásának nevezte a mészárlást. Ez dühödt reakciót váltott ki Törökország részéről, s hazarendelte vatikáni nagykövetét.
A pápát követően az osztrák parlament is népirtásként ismerte el az örmények száz évvel ezelőtti lemészárlását az Oszmán Birodalomban. Ankara szerint az osztrák állásfoglalás diszkriminatív, és ellentmond a tényeknek. Bécsi nagykövetüket ez esetben is konzultációkra rendelték haza.