Az irániak megszálltak egy kereskedelmi hajót

Először azt hitték, amerikai volt a hajó. A Pentagon cáfolta a hírt.

MNO
2015. 04. 28. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Steve Warren ezredes, a Pentagon egyik szóvivője azt mondta, hogy az iráni erők lövéseket adtak le, majd megszállták a Marshall-szigeteki zászló alatt közlekedő Maersk Tigris nevű hajót. Washington szerint a hajó fedélzetén nincs amerikai állampolgár, és senki sem sebesült meg.

Az amerikai védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a Hormuzi-szoroson keresztülhaladó teherszállító hajót legalább öt iráni hajó fogta közre, azt követelve, hogy forduljon vissza az iráni Larak sziget felé. Warren emellett azt is közölte, hogy a 65 ezer tonnás Maersk Tigris vészjelzést adott le, és az amerikai haditengerészet erre reagálva egy rombolót, valamint egy repülőgépet küldött a körzetbe, hogy szorosabb figyelemmel kísérje az eseményeket.

A hajót üzemeltető, hamburgi központú Rickmers Ship Management társaság szóvivője közölte, hogy a fedélzeten 24, többségében kelet-európai és ázsiai tengerész tartózkodott. A teherszállító Szaúd-Arábiából az Egyesült Arab Emírségekbe tartott.

Az iráni Tasnim hírügynökség egy neve elhallgatását kérő forrásra hivatkozva azt írta, hogy az ügynek nincs katonai vagy politikai vetülete, a hajót egy bírósági határozat nyomán foglalták le az iráni kikötői hatóság kérésére. Cor Radings, a Rickmers Ship Management szóvivője viszont azt mondta, nem tudják, hogy miért fogták el a hajót.

Az incidensről korábban ellentmondásos értesülések láttak napvilágot.

Az al-Arabíja szaúdi hírtelevízió először arról számolt be, hogy az iráni erők egy amerikai hajót foglaltak le, amelynek a fedélzetén 34 amerikai tengerész tartózkodott. A Fars iráni hírügynökség szintén egy amerikai hajó megszállásáról számolt be.

Amerikai kormányzati források szerint a teherszállítót az iráni hadsereg elit egysége, a Forradalmi Gárda haditengerészete fogta el.

Iráni részről egyelőre nem kommentálták hivatalosan a történteket. Az iszlám köztársaság azonban az utóbbi években geopolitikai feszültségek kapcsán többször is azzal fenyegetett, hogy lezárja a 33 kilométer széles Hormuzi-szorost, amelyen áthalad a világ tengeri kőolajszállítmányainak egyharmada.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.