Chokalingam azt nyilatkozta, az motiválta a csalásra, hogy a jelentkezésénél viszonylag alacsony pontszámot kapott. Azt gyanította, hogy egyes amerikai egyetemek pozitívan diszkriminálják az afroamerikaiakat és ez hatással van a jelentkezők felvételére is. Ezért úgy döntött, hogy teszteli az elméletét, és feketének adja ki magát.
Miután leborotválta fejét és levágta szempilláit, Chokalingam újra jelentkezett a felsőoktatási intézménybe, ahol fekete jelentkezőként tartották számon egészen addig, amíg úgy nem döntött, hogy más irányban tanul tovább. Előtte azonban felvételt nyert a Saint Louis Egyetemre.
A Buzzfeed nevű honlap ugyanakkor rámutatott, hogy Chokalingam nem tisztázta, hogy első jelentkezésénél feltüntette-e igazi faji identitását, vagy minden kérelmében afroamerikaiként jellemezte magát. Ezért, miközben Chokalingam azt állítja, hogy ő valószínűleg azért lett elutasítva, mert indiai-amerikai, erre nincs közvetlen bizonyíték.
Nem ő az egyetlen, aki hasonló „leleplezésre” készült. Az ötvenes években egy John Howard Griffin nevű ember vett be gyógyszert, amelytől bőrszíne megváltozott. Azt akarta megérteni, milyen egy fekete ember élete: tapasztalatait „Fekete, mint én” című könyvében részletezte.