Joseph Muscat úgy fogalmazott, az emberkereskedők nem dilettánsok, hanem bűnözők, ezért nem szabad őket „futni hagyni”. „Itt az ideje, hogy Európa cselekedjen!” – mondta a máltai kormányfő, hozzátéve: a Líbia partjainál vasárnap elsüllyedt hajó áldozataival az emberkereskedők 1–5 millió eurót kerestek.
Matteo Renzi kijelentette, hogy a Földközi-tengeren humanitárius katasztrófahelyzet alakult ki. Az olasz miniszterelnök szerint célzott katonai fellépéssel lehetne megállítani az emberkereskedőket. A római kormányfő azt mondta, hogy a líbiai katonai beavatkozásnak jelenleg nem adottak a feltételei. Az észak-afrikai és az európai partok közötti hajóblokád pedig csak az emberkereskedőknek kedvezne, mivel indulás után még inkább magukra hagynák az illegális bevándorlókkal teli hajókat.
Matteo Renzi ismételten egy rendkívüli EU-csúcs minél előbbi összehívását sürgette az illegális bevándorlás kérdéséről. „Ez nem csak Málta vagy Olaszország problémája: ha szívükön viselik az emberek sorsát, nem fogadhatják el, hogy mások borzasztó halálra legyenek ítélve egy hajó rakterébe bezárva” – üzente Renzi az európai intézményeknek.
Az olasz miniszterelnök „halálutaknak” nevezte az illegális bevándorlók tengeri átkelését. „Olaszország nem törődik bele az emberi életekkel való kereskedelembe. Mi elfogjuk az emberkereskedőket. Ezt kérjük a nemzetközi közösségtől is” – hangoztatta Renzi. Hangsúlyozta, hogy Olaszország eddig 1002 emberkereskedőt fogott el. Matteo Renzi kijelentette: „húsz évvel ezelőtt szemet hunytunk Srebrenica felett, most nem csukhatjuk be többet a szemünket (...) meg kell akadályoznunk, hogy az embereket rabszolgasorsba kényszerítsék, nem engedhetünk a bűnözőknek, történelmi felelősségünk van”.
Joseph Muscat hozzátette: nem szabad engedni, hogy az emberkereskedők esténként nyugodtan térjenek nyugovóra azt gondolva, hogy Európa tehetetlen.
Zeid Raad Al-Hussein genfi nyilatkozata szerint a tengeri katasztrófák a hibás politika következményei, „a kudarcos intézkedéseket az együttérzés óriási kudarca kíséri”. „Európa hátat fordít a világ talán legveszélyeztetettebb menekültcsoportjának, és azt kockáztatja, hogy a földközi-tengeri térség egy óriási temetővé válik.”
Zeid szerint az uniós menekültpolitika „rövidlátó, rövidtávú politikai válasz (a kialakult helyzetre), cinkosság az idegengyűlölő populista mozgalmakkal, amelyek megmérgezték a közvéleményt ebben az ügyben”.
Az uniónak „bátrabb és kevésbé érzéketlen” hozzáállásra van szüksége. „Legális csatornákat kell nyitnia, lehetővé téve a menekülteknek a belépést, elismerve, hogy Európának szüksége van a bevándorlók kevéssé szakképzett munkaerejére, és azt, hogy a menekülteknek joguk van a menedékkérésre, a családoknak pedig arra, hogy együtt éljenek” – üzente. A biztos szerint ezeknek a legális csatornáknak a hiánya vezetett az embercsempészethez, amely csak a tünete, nem pedig az oka „ennek a nyomorult helyzetnek”.
Zeid arra biztatta az EU-t, hogy a korlátozott Triton-misszió helyett hozzon létre egy egész Európát átfogó, robusztus kutató- és mentőkapacitást. „A vészhelyzetben lévő migránsok mentésének leállítása nem vezetett kevesebb vándorláshoz, sem kevesebb csempészethez, pusztán csak több tengeri halálhoz, amint azt a hétvégi katasztrófa megmutatta” – hangoztatta.