Olasz sajtójelentések szerint a bangladesi férfi azt mondta a szicíliai hatóságoknak, hogy a hajón 950-en tartózkodtak, köztük 40-50 gyermek és körülbelül 200 nő.
Korábbi közlések alapján a hatóságok eddig azt feltételezték, hogy a líbiai partoktól mintegy 110 kilométerre szerencsétlenül járt hajón körülbelül 700-an tartózkodtak.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök vasárnap este azt mondta, hogy a tragédiának 28 túlélője és 24 biztos halottja van, a többieket eltűntként kezelik.
A menekülteket szállító hajó vasárnapra virradó éjszaka borult fel, egyelőre pontosan nem ismert okokból. Lehetséges magyarázat, hogy a menekültek mind a hajó egyik oldalán zsúfolódtak össze, mert néztek egy közeledő portugál teherhajót, a King Jacobot. A közelben haladó portugál teherhajót elővigyázatosságból az olasz parti őrség küldte a menekülteket szállító hajóhoz. A portugál hajó legénysége „azonnal leengedett mentőcsónakokat, mentőöveket, -hálókat és hajólépcsőt” – közölte a portugál tulajdonos szóvivője.
A baleset helyszínén nagyjából 5000 méter mély a tenger, így lehetséges, hogy számos holttest soha nem fog előkerülni.
A bangladesi túlélő – akit egy cataniai kórházban kezelnek – arról is beszámolt, hogy az embercsempészek körülbelül 300 menekültet bezártak a raktérbe, hogy ne tudjanak felmenni a fedélzetre – közölte az AP hírügynökséggel Giovanni Salvi ügyész, de hangsúlyozta, hogy a férfi állításait egyelőre nem erősíti meg semmi.
A hajókatasztrófa miatt az illegális bevándorlásnak szentelt, rendkívüli európai uniós csúcsértekezlet összehívását fontolgatja az EU-tagországok állam- és kormányfőit magában foglaló Európai Tanács elnöke. Donald Tusk vasárnap este a Twitter közösségi oldalon megerősítette, hogy konzultációkat folytat az uniós tagországok és az érintett EU-szervek vezetőivel arról, hogy mit lehet tenni a jelenlegi helyzetben. Szóvivője, Preben Aamann közlése szerint Tusk a konzultációk után dönt arról, hogy összehívja-e rendkívüli értekezletre az Európai Tanácsot.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap szintén arra kérte az európai országokat és az EU-t, hogy tegyenek lépéseket a hasonló esetek megelőzésének érdekében. Úgy vélte, hogy a térségben komoly kereső- és mentőkapacitást kell teremteni, az illegális bevándorlás problémájának kezeléséhez pedig összehangolt cselekvésre van szükség.