Erről a 86 éves politikus maga beszélt a Le Figaro Magazine című hetilap internetes oldalán hétfőn megjelent interjúban. Arra a kérdésre, hogy lánya, a pártelnök Marine Le Pen támogatásának hiányában indul-e a decemberben esedékes regionális választáson, kijelentette: „Nem, noha úgy gondolom, hogy én lennék a Nemzeti Front legjobb jelöltje.”
„Ha fel kell áldoznom a jelöltségemet a mozgalom jövőjének, nem én leszek az, aki kárt okoz” – mondta a pártalapító, európai parlamenti képviselő, aki több mint egy hete nyílt vitát folytat lányával. Apja legutóbbi megszólalásait Marine provokációknak és politikai öngyilkosságnak minősítette, majd múlt csütörtökön azt is bejelentette, hogy fegyelmi eljárást indít Jean-Marie Le Pen ellen.
A pártalapító nem lát „nagy választékot”, de kiemelt egy „kiváló” lehetőséget: unokája, Marion Maréchal-Le Pen jelölését, aki a régióhoz tartozó Vaucluse megyében nemzetgyűlési képviselő. „Ha elfogadja, úgy gondolom, hogy nagyon hatékony listavezető lesz. Talán a legjobb, nem mondom, hogy utánam, de mégis” – fogalmazott.
Néhány órával később Arnaud Stéphan, az unoka kommunikációs tanácsadója közölte: Marion Maréchal-Le Pen jelölteti magát, s ezt a TF1 kereskedelmi televízió esti híradójában jelenti majd be.
Az utódjával és lányával nyílt konfliktusba került Jean-Marie Le Pen bejelentése némi meglepetést okozott a Nemzeti Front soraiban. Elemzők szerint ugyanakkor a pártalapító még nem mondta ki az utolsó szót, a vita várhatóan nem ért véget. Erre utal, hogy Le Pen az ideológiailag hozzá közel álló 25 éves unokáját, a pártelnök Marine unokahúgát javasolja listavezetőnek önmaga helyett.
A jelölés politikailag jelentősen megerősítheti a párt tagjai körében nagyon népszerű fiatal politikust, aki társadalmi kérdésekben konzervatívabb, gazdasági területen viszont liberálisabb elveket képvisel nagynénjénél.
A legfiatalabb Le Pen mellett azonban Bruno Gollnisch európai parlamenti képviselő, Jean-Marie Le Pen régi barátja is bejelentette igényét a listavezetői helyre. A Nemzeti Front vezetése pénteken ül össze, hogy válasszon kettőjük közül.
Marine Le Pen szerint újabb megnyilatkozásaival apja keresztülhúzza azon erőfeszítéseit, hogy a Nemzeti Frontból fősodorbeli erőt kovácsoljon. A pártelnök múlt héten azt is jelezte: ellenezni fogja apja jelölését az év végi regionális választásra, és azt szeretné, ha a tiszteletbeli elnök visszavonulna a politikától.
Az alapító nemrégiben azzal vonta magára a figyelmet, hogy egy interjúban megerősítette a nácik gázkamráiról korábban hangoztatott, bagatellizáló véleményét. A fegyelmi közvetlen előzménye pedig egy interjú, amelyben az idős politikus védelmébe vette Philippe Pétaint, a második világháború idején a nácikkal kollaboráló francia rendszer vezetőjét, valamint kijelentette: eltúlzottnak tartja azt, ahogy a lánya irányítása alatt az új FN-vezetés az antiszemitizmus és az idegengyűlölet vádja ellen védekezik.
Marine Le Pen 2011-ben vette át a párt irányítását apjától, s azóta a Nemzeti Front politikájának szélesebb körű elfogadtatására törekszik. Az elmúlt években megpróbálta megszabadítani a bevándorlásellenes alakulatot az antiszemita arculatától, és kibővíteni szavazóbázisát a 2017-es államfőválasztásra készülve. Az FN eddigi legjobb eredményét érte el az idén márciusi helyhatósági választáson, ahol a voksok 25,97 százalékával a második lett a pártok szerinti bontásban. A legutóbbi felmérések szerint Marine Le Pen a következő elnökválasztáson akár bejuthatna a második fordulóba is, bár győzelemre egyelőre nem esélyes.