Nagy erejű földrengés rázta meg Nepált

A katasztrófa következtében több százan vesztették életüket.

RZ
2015. 04. 25. 7:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok földtani intézetének mérései szerint a 7,9-es erősségű rengés középpontja Katmandutól nyolcvan kilométerre északnyugatra volt, a fészke pedig mindössze 2 kilométeres mélységben. A földmozgás főleg a 2,5 millió lakost számláló Katmandu-völgyet rázta meg, de érezni lehetett az egész országban, sőt India északi részén, egészen Újdelhiig is az NDTV indiai tévé szerint.

A Reuters tudósítója arról számolt be a fővárosból, hogy mindenki kimenekült házából, és sokan sérülésekkel rohantak a legközelebbi kórházba. A katmandui központi kórházba több tucat sérültet vittek be.

A nepáli állami rádió figyelmeztette a lakosokat, hogy egyelőre ne menjenek vissza az épületekbe, mert utórengésekre lehet számítani. Egy utórengés már volt, ennek erőssége 6,6-os volt.

A Katmandu-völgy az ősi ázsiai civilizációk találkozási pontja, mintegy 130 fontos történelmi emlék, hindu és buddhista zarándokhely található itt. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) hét helyszínt vett fel a világörökségi listára.

A völgyben, 1300 méteres tengerszint feletti magasságban elterülő fővárosnak több mint egymillió lakosa van, a Katmandut övező hegyek magassága 2000 és 2700 méter között mozog. Az óváros rendkívül szűk utcácskáiban a szorosan egymás mellé, ráadásul rosszul megépített házak könnyen összedőlnek.
Nepálban 1934-ben volt 8,0-as erősségű földrengés, amely romba döntötte a Katmandu-völgy városait.

A nepáli rendőrség szerint legalább 449 ember vesztette életét Nepálban a helyi idő szerint szombat dél körül bekövetkezett nagy erejű földrengésben. A belügyminisztérium előzőleg 114 halottról számolt be. A belügyi adatok szerint a fővárosban 71 áldozatot követelt a természeti csapás, míg a Katmandutól 15 kilométerre keletre fekvő Bhaktapur városban eddig 43-at számoltak össze.

Az utóbbi több mint 80 év legnagyobb, 7,9-es erősségű földrengése károkat okozott a szomszédos Indiában és Bangladesben is. India északi részén legalább húsz ember lelte halálát összedőlő házak romjai alatt.

A világ legmagasabb hegyén, a Mount Everesten lavinát indított el a heves földmozgás: a csúcsra vezető déli mászóútvonalon, a Khumbu-gleccser és az alaptábor közötti részen söpört át a lavina. Az alaptáborban legalább 30 ember sérült meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.